Naga MarketsSoja cieszy się dużym popytem ze strony Chin na początku bieżącego rokuNotowania soi rozpoczęły bieżący tydzień od ruchu w górę i próby wybicia się na nowe tegoroczne szczyty. Cena soi w Stanach Zjednoczonych dotarła dziś już do poziomu niemal 14,60 USD za buszel, jednak później zawróciła i ustabilizowała się bliżej 14,40 USD za buszel.

Soja rozpoczęła bieżący tydzień od ruchu w górę

W przypadku soi, dzisiaj ważnym czynnikiem wpływającym na ceny są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, które pojawiły się w weekend. Podano w nich, że w styczniu i lutym 2021 roku import soi do Chin wyniósł łącznie 13,41 mln ton. To nieznacznie mniejszy wynik niż w tym samym okresie poprzedniego roku (13,51 mln ton, spadek o niecały procent rdr).

Te artykuły również Cię zainteresują
Rok temu chińskie zakupy soi zostały zwiększone za sprawą dwóch czynników. Po pierwsze, w styczniu 2020 r. podpisane zostało tzw. porozumienie handlowe pierwszej fazy z USA, w ramach którego Chiny zobowiązały się do wzmożonych zakupów towarów rolnych z USA. Po drugie, pandemia zaczęła się rozprzestrzeniać, co skłoniło Państwo Środka do nabywania większych ilości zbóż czy soi ze względu na chęć zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego swoim obywatelom.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Rok później, chińskie zakupy soi nie zwalniają. Import był nieco mniejszy od oczekiwań głównie ze względu na problemy techniczne z eksportem soi z Brazylii – jednak na razie niewiele wskazuje na to, aby Państwo Środka miało istotnie obniżyć swój popyt na soję.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa brent notowania | kurs pkn orlen | nasdaq notowania | gielda forum | notowania s&p 500 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here