Naga MarketsFrancuski bank Société Générale zgodził się zapłacić łączną karę w wysokości ponad 860 mln USD w celu wyjaśnienia zarzutów organów ścigania w Stanach Zjednoczonych i Francji, w tym 585 mln USD w związku z wieloletnim systemem wręczania łapówek urzędnikom w Libii oraz 275 mln USD w związku z naruszeniami wynikającymi z manipulacji londyńską stopą procentową w operacjach międzybankowych (London InterBank Offered Rate – LIBOR), jedną z wiodących referencyjnych stóp procentowych na świecie. Biorąc do tego pod uwagę około 475 mln USD kar regulacyjnych i odszkodowań, które Société Générale zgodziło się zapłacić na rzecz Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w związku z programem LIBOR, łączna kwota kar, które ma zapłacić bank, przekracza 1 miliard USD.


Według rzecznika Société Générale, ugoda, która została ogłoszona w poniedziałek, pozwala na zaspokojenie roszczeń antymonopolowych i innych wobec banku, który z przyjemnością rozwiązał dochodzenie prowadzone przez agencję w sprawie dotychczasowych działań.

Akt oskarżenia stwierdza, że w okresie od maja 2010 r. do połowy 2012 r. niektórzy członkowie zarządu SocGen, w tym dyrektor finansowy, szef bankowości inwestycyjnej i menadżerowie skarbu, zgłaszali fałszywie niższe stawki, które zostały wykorzystane do ustalenia wartości Libor w euro i dolarach amerykańskich. Zgodnie z oskarżeniem, program ten miał na celu ochronę reputacji kredytodawcy po tym, jak zewnętrzni analitycy zwrócili uwagę na wyższe niż przeciętne stopy procentowe, o których informowała spółka Société Générale.

W dokumentach tych opisano, w jaki sposób bank był w stanie pożyczyć środki po niższych niż uzasadnione stopach procentowych. Działania te rzekomo doprowadziły do nieprawidłowego obliczenia stopy LIBOR dla dolara amerykańskiego. Kursy te wpłynęły na kalkulację cen kontraktów terminowych (w tym EuroDolar), różnych swapów i innych produktów finansowych mających wpływ na produkty finansowe o wartości 170 mln USD w tym okresie.

Z aktu oskarżenia wynika, iż około czerwca 2010 r. kierownictwo banku obawiało się, że fałszywe sprawozdania mogą przyciągnąć uwagę organów nadzoru finansowego i zasugerowało kierownictwu skarbu państwa, aby zaczęło podnosić deklarowane stopy procentowe tak, aby odpowiadały rzeczywistej stopie oprocentowania kredytu. Niemniej jednak fałszywe informacje na temat LIBORU dolarowego utrzymywały się do lipca 2012 r., podczas gdy sfabrykowane informacje na temat LIBOR-u euro i EURIBOR-u obowiązywały do lipca 2010 r.

“Przez lata Société Générale podważał integralność globalnych rynków i zagranicznych instytucji, wydając fałszywe dane finansowe i nieuczciwie zabezpieczając kontrakty poprzez przekupstwo” – powiedział pełniący obowiązki prokuratora generalnego, Cronan. “Dzisiejsza rezolucja jest wyraźnym sygnałem, że transnarodowa korupcja i manipulacje naszymi rynkami zostaną zaspokojone globalną i skoordynowaną reakcją organów ścigania”. – dodał.

“Dzisiejsza rezolucja pokazuje, że oszukańcze manipulowanie LIBOR i oszukiwanie rynku finansowego ma poważne konsekwencje, a FBI nie będzie tolerować tego typu działalności przestępczej” – zasygnalizował specjalista ds. Specjalnych FBI, DeSarno.

Ponadto, według danych firm, w latach 2004-2009 Société Générale wręczało łapówki za pośrednictwem “pośrednika” w Libii w związku z 14 inwestycjami dokonanymi przez libijskie państwowe instytucje finansowe. Za każdą transakcję Société Générale zapłaciła libijskiemu brokerowi prowizję w wysokości od 1,5% do 3% nominalnej kwoty inwestycji dokonanych przez libijskie instytucje państwowe. W sumie Société Générale zapłacił libijskiemu brokerowi ponad 90 milionów dolarów, z czego część libijski pośrednik zapłacił wysokim urzędnikom libijskim, aby zabezpieczyć inwestycje z różnych libijskich instytucji państwowych dla Société Générale. W wyniku skorumpowanego programu Société Générale uzyskała 13 inwestycji i jedną restrukturyzację od libijskich instytucji państwowych o łącznej wartości około 3,66 miliarda dolarów,

Organy nadzoru finansowego na całym świecie badały przypadki fałszowania przez banki Liboru i podobnych wskaźników, które są wykorzystywane do wskazywania płatności odsetek w odniesieniu do kilku produktów finansowych. Dochodzenia koncentrowały się wokół największych banków, które miały manipulować Liborem w celu uzyskania korzyści z jego własnej pozycji handlowej.

Niemiecki gigant bankowy Deutsche Bank i jego brytyjska spółka zależna zostały ukarane w ubiegłym roku rekordową kwotą 775 mln USD za manipulowanie stopami procentowymi w ramach wielobankowej konspiracji podważającej światowe rynki finansowe.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJustin Bennett: Rzut oka na kluczowe poziomy EURUSD i EURAUD
Następny artykułDolar nie chce spadać, silny funt szansą dla wzrostów GBP/USD?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here