Naga MarketsKliknij po więcej informacji

W kwietniu infomowałem o rozpoczęciu eksperymentu w którym postanowiłem na żywo sprawdzić czy social trading rzeczywiście daje zarobić. Przeszukałem potężną bazę dostawców sygnałów eToro, a mój wybór padł na inwestora z Rosji o nicku @SergejAzov.


Traktując social trading jako coś dodatkowego i sposób na osiągnięcie pasywnych dochodów z tradingu, moim pierwszym dostawcą sygnałów została osoba o bardzo bazpiecznym podejściu do handlu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sergej koncentruje się głównie na akcjach amerykańskich spółek i parach walutowych, wykorzystując dłuższe tendencje na wykresach. Wysokie bezpieczeństwo handlu jakie oferuje przekłada się niestety na niskie stopy zwrotu. Dążąc do maksymalizacji zysków z eToro wciąż śledziłem kilka wybranych wcześniej traderów. Jedna z tych osób stała się moim drugim dostawcą sygnału.

Poznajcie @MemoBeltran

Memo, lub raczej Leyva Guillermo Beltran to informatyk i entuzjasta kryptowalut. Jak sam przyznaje we własnym biogramie, w swoich inwestycjach skupia się na sektorze technologicznym oraz kryptowalutach.

Mój plan inwestycyjny zakłada dywersyfikację portfolio z średnią ekspozycją na kryptowaluty oraz spółki co do wzrostu których jestem przekonany– przekonuje Leyva. Choć większość jego transakcji ma charakter długo i średnioterminowy, część z nich jest typowo spekulacyjna. Trader z Meksyku dąży do osiągnięcia rocznej stopy zwrotu w przedziale do 10 do 35%. Po wcześniejszych obserwacjach działań Leyvy oraz wynikach jakie osiągnął w minionym tygodniu mogę ostrożnie stwierdzić, że ten cel powinien zostać z łatwością osiągnięty.

Kryptowaluty słono płacą

W trakcie minionego tygodnia skopiowałem część z już otwartych pozycji Leyvy. Z jego wpisów na eToro wynika bowiem, że w tym momencie jego inwestycje (zwłaszcza w kryptowaluty) mają charakter długoterminowy. Patrząc na portfel tradera nie można nie odnieść wrażenia, że jest wielkim entuzjastą Bitcoina oraz Ethereum:

Na uwagę zasługuje nie tylko wysoka stopa zwrotu uzyskana w ostatnich dwunastu miesiącach, ale i budowa portfela inwestycyjnego @MemoBeltran. Spory udział BTC oraz ETH pozytywnie wpływa na cały portfel.

Na szczególną uwagę zasługuje właśnie Ethereum. Choć to Bitcoin zazwyczaj znajduje się w centrum uwagi, to jednak młodszy brat najpopularniejszej kryptowaluty w trakcie ostatniego tygodnia podrożał o ponad 45%. Kopiując zagrania mojego tradera w samym tylko kwietniu powiększyłem stan rachunku o 2,36% (pamiętajmy również o Siergieju i fakcie, że kopiowanie zagrań innych zacząłem dopiero w połowie miesiąca).

Sprawdź możliwości platformy eToro

Kwietniowa stopa zwrotu to jednak nic w porównaniu do wciąż niezrealizowanego zysku z inwestycji w @MemoBeltran. Wynik 7,2% z pewnością jest świetny i spowodowany przez wysoką zmienność ETH:

Co u @SergejAzov?

Mój pierwszy dostawca sygnałów wciąż stawia na spółkę Micron Technology, a także waluty i złoto. Na tym ostatnim, od 17 kwietnia posiadał krótką pozycję z poziomu 1293,02. Po około dwóch tygodniach, 1 maja short został zamknięty z zyskiem na poziomie 1260,00, co oznacza 5% zwrot z inwestycji. Nadal jednak zyski z środków jakie przeznaczyłem na Siergieja są niewielkie. Jak na razie zaksięgowane ROI wynosi 0,15%. W przypadku @MemoBeltran jest to 0,67%. Poniżej przedstawiam historię transakcji otworzonych dzięki obu dostawcom:

Wnioski

Pierwsze dwa tygodnie social tradingu upłynęły po dobrej stronie rynku. Księgowane zyski przewyższają księgowane straty, a otwarte pozycje również teoretycznie powiększają stan rachunku.

Mniejsze zaangażowanie w @MemoBeltran spowodowane jest wyższym wskaźnikiem ryzyka jaki posiada trader z Meksyku. Jest to spowodowane obecnością kryptowalut w portfelu Leyvy, które mimo wszystko słono płacą. Dlaczego jednak mój wybór padł na @MemoBeltran? Przede wszystkim pozostaje on zyskowny przez długi okres, a generowane przez niego stopy zwrotu zadowalają.

Przyznaję, że z kryptowaluty to nie jest intrument z którym jestem mocno związany. Nie rozumiem wszystkich zawiłości Bitcoina czy Ethereum i nie do końca potrafię ocenić wagę różnych wydarzeń mających (co się okazuje po czasie) wpływ na wycenę obu walut. Jednocześnie, wysoka zmienność i związana z tym szansa na wysokie zarobki (lub spektakularne straty) kusi do inwestycji. Jak widać po pierwszych wynikach – znalezienie specjalistki od kryptowalut opłąciło się.

Próbując jednak utrzymać całkowite ryzyko portfela na bezpiecznym poziomie, moja inwestycja w @MemoBeltran jest mniejsza niż inwestycja w @SergejAzov. Również tolerancja na ewentualne straty uległa zmniejszeniu i poziom automatycznego stop lossa, po przekroczeniu którego przestanę śledzić tradera z Meksyku, został zmniejszony do 7%.

Wciąż poszukuję ciekawych osób na eToro i w kolejnych tygodniach przedstawię trzeciego tradera w moim portfelu inwestycyjnym. Sądzisz, że mógłbyś stać się Popularnym Inwestorem? Zarejestruj darmowe demo, zapoznaj się z platformą eToro i czerp dodatkowe korzyści z social tradingu!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEURCAD – test oporu 1.4950
Następny artykułING Turbo: WIG20 powraca do wzrostów, złoto w korekcie spadkowej
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here