Naga MarketsJak poinformował prezes spółki Śnieżka, największy producent farb w Polsce przejął węgierską firmę Poli-Farbe. Jednocześnie poinformowano, iż firma nie zmieni swojej dotychczasowej polityki dywidendy. Te pozytywne informacje sprawiły, iż kurs spółki rośnie najsilniej w historii, odnotowując wzrost o ponad 6,7 proc.


Zobacz również: Żywiec – zysk netto za 2018 rok 25% w górę

Nowe przejęcie otworzy drogę na południe Europy

Zgodnie z komunikatem Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka zawarła ze spółką Lampo Korlátolt Felelősségű Társaság kontrolowaną przez Antala Szabó oraz Andreą Nagy György umowę nabycia udziałów w spółce Poli-Farbe Vegyipari Korlátolt Felelősségű Társaság z siedzibą w Bócsa, Węgry.

Niewątpliwie połączenie obu firm sprawia, iż rynek farb w Europie konsoliduje się, a sama fuzja dostarczy wielu oszczędności wynikających z efektu synergii. Węgierska spółka powinna ułatwić polskiej firmie ekspansję na południe kontynentu.

śnieżka
xStation XTB

Przewidziane są dwa etapy fuzji:

Etap I – Śnieżka nabywa 80% udziałów węgierskiej firmy

Według najlepszej wiedzy Śnieżki na dzień publikacji niniejszego raportu ostateczna cena za ww. udziały wyniesie około 8 mld forintów węgierskich, tj. około 108 mln zł. Ostateczna cena uzależniona jest od wysokości dotacji uzyskanych w przeszłości przez Poli-Farbe, które zostaną zatrzymane w Poli-Farbe, oraz od wysokości zysku operacyjnego EBITDA za 2018 r. i może wzrosnąć maksymalnie o kwotę jednego miliarda forintów węgierskich, tj. około 13,5 mln zł – napisano w raporcie.

Etap II – Poli-Farbe będzie miało możliwość sprzedać pozostałe 20%, a Śnieżka będzie mogła je kupić osiągając 100% udziałów.

Realizacja ww. opcji będzie możliwa w przypadku wystąpienia opisanych w umowie warunków, za cenę równą wyższej z dwóch następujących wartości: 

  • 20% wartości udziałów Poli-Farbe (wartość bazową do obliczeń będzie stanowiła 8-krotność średniego zysku operacyjnego EBITDA z dwóch ostatnich lat poprzedzających dokonanie Transakcji pomniejszona o pozycję finansową netto – rozumianą jako kwota zadłużenia pomniejszona o kwotę gotówki), albo 
  • Kwotę 2 mld forintów węgierskich, pomniejszonej o kwotę wypłaconej sprzedającym przez Poli-Farbe nadzwyczajnej dywidendy (w kwocie nie mniejszej niż dwieście milionów forintów). 

Ostateczna cena ewentualnego nabycia ww. 20% udziałów w Poli-Farbe zostanie przekazana do publicznej wiadomości osobnym raportem – dodano w raporcie.

Warto zauważyć, i spółka Poli-Farbe posiada obecnie około 20% węgierskiego rynku farb dekoracyjnych, którego roczna wartość to ok. 100 mln euro. Firma w 2017 roku miała przychody rzędu 145 mln zł, a EBITDA przekroczyła 12 mln zł.

Dywidenda pozostanie, jednak będzie najprawdopodobniej mniejsza

dywidenda napis i banknoty usdAż do 2017 r. Śnieżka z roku na rok zwiększała dywidendę (osiągając poziom 3,2 zł na akcję). Dopiero w zeszłym roku wypłata się skurczyła (do 2,2 zł na akcję). Prezes spółki zauważa, że spółka będzie kontynuować dotychczasową polityką regularnych wypłat dywidendy.

Zarząd będzie musiał uwzględniać w swych rekomendacjach skalę wydatków inwestycyjnych. Firma przygotowuje się do dużej inwestycji – budowy centrum logistycznego. Zarząd jeszcze w tym miesiącu może podjąć decyzję co do propozycji wypłaty z zeszłorocznego zysku – powiedział prezes spółki.

Zobacz również: Stalexport – z dynamicznym wzrostem – analiza na zamówienie

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. jest jednym z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce. W 2003 r. zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Jej fabryki są zlokalizowane w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here