Naga MarketsŚnieżka, Neuca i 7 innych spółek GPW wypłaca dywidendę od ponad 10 latAmerykańska firma Dover wypłaca dywidendy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Co prawda polski rynek kapitałowy jest dwukrotnie młodszy, jednak na nim również znajdziemy podmioty mogące pochwalić się długą serią nieprzerwanie wypłacanych i cały czas rosnących udziałów w wypracowanych zyskach. Jeżeli szukasz spółki dywidendowej, to jedna z 9 wymienionych w tym artykule powinna przykuć Twoją uwagę.

  • Śnieżka wypłaca dywidendę od 17 lat będąc jednym z rekordzistów na polskim rynku kapitałowym. Stopa dywidendy plasuje się na poziomie 2,9%
  • Dom Development wypłaca dywidendę zaledwie 3 lata krócej, a jej stopa sięga aż 9,3%
  • W zestawieniu znalazły się również Neuca, Wawel, Unibep, Asseco Business Solutions, Asseco South Easter Eruope, Grupa Kętry oraz Ambra.

Pandemia wstrzymała wypłatę dywidend. Nie dotyczy to jednak tych spółek

Na GPW wyraźnie zmniejszyła się liczba publicznie notowanych podmiotów, które decydują się na regularną wypłatę dywidendy. W 2020 roku powodem jej wstrzymania była przede wszystkim pandemia koronawirusa. Jednak pomimo ciężkiego otoczenia regulacyjnego, na rynku znalazło się kilka podmiotów, które zachowują ciągłość wypłat, starając się jednocześnie regularnie zwiększać stopę dywidendy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zebrane w tym zestawieniu spółki wypłaciły w 2020 roku wyższą dywidendę niż rok wcześniej, lub przynajmniej utrzymały ją na niezmiennym poziomie. Wszystkie z nich zostały zebrane poniżej i uporządkowane pod kątem wysokości stopy dywidendy:

Spółka Ticker Od tylu lat dywidenda jest wypłacana Stopa dywidendy
Dom Development DOM od 14 lat 9,3%
Grupa Kęty KTY od 11 lat 7,4%
Wawel WWL od 13 lat 5,5%
Asseco BS ABS od 12 lat 5,1%
Ambra AMB od 11 lat 4,0%
Unibep UNI od 12 lat 3,0%
Śnieżka SKA od 17 lat 2,9%
Neuca NEU od 16 lat 1,9%
Asseco SEE ASE od 11 lat 1,6%

Źródło: Dane spółek GPW, wyliczenia szacunkowe

Sprawdź cykl analiz Dywidena = Zysk prowadzonych na łamach Comparic.pl. Sprawdź jak radzi sobie nasz portfel dywidendowy!

Dom Development – 14 lat dywidendy z rzędu i coraz wyższe wartości

Pod koniec sierpnia akcjonariusze Dom Development zdecydowali o wypłaceniu 9,5 zł dywidendy na akcję. Spółka notowana jest na GPW od 14 lat i od samego początku regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

– Wszystkie akcje spółki w liczbie 25 218 422 objęte są dywidendą. Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki ustaliło dzień dywidendy na 7 września 2020 roku, zaś dzień wypłaty dywidendy ustaliło na 14 września 2020 – informowano w sierpniowym komunikacie.

Warto zauważyć, że jeszcze 5 lat temu wartość dywidendy była niemal trzykrotnie niższa. Obecnie spółka o tickerze DOM oferuje największą wartość udziału w zyskach spośród wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu.

Akcje Dom Development

Grupa Kęty – seria 11 lat wypłat i wysoka stopa dywidendy

Akcjonariusze Grupy Kęty zdecydowali o przeznaczeniu 336,79 mln zł z zysku netto na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 35 zł na akcję, co jest rekordową wartością. Spółka regularnie od 11 lat dzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, a regularne podnoszenie wartości dywidend znajduje poparcie w regularnie rosnącym zysku netto.

Dywidenda nadal nie została wypłacona, osoby, które chcą więc z niej skorzystać powinny posiadać akcje spółki na swoim rachunku na koniec sesji dnia 17 września. Warto o tym pomyśleć, gdyż stopa dywidendy wynosi 7,4%.

Akcje Grupy Kęty

Wawel – producent czekolady dzieli się zyskiem od kilkunastu lat

Akcjonariusze Wawelu zdecydowali w maju o przeznaczeniu na dywidendę 44,99 mln zł, co oznacza wypłatę w wysokości 30 zł na akcję, co oznacza podwyżkę o 20% względem roku wcześniejszego. Co ciekawe, za wypłatami nie podążają rosnące zyski i przychody spółki, te utrzymywane są na relatywnie stabilnym i tym samym poziomie.

W przypadku Wawelu dywidenda wypłacana jest od 13 lat, a jej obecna stopa to 5,5%.

Akcje Wawelu

Asseco Business Solutions – rekordowa dywidenda na pozomie 5,1%

W komunikacie po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Asseco Business Solutions, które odbyło się 28 kwietnia napisano, że akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie w postaci dywidendy 60,2 mln złotych. W przeliczeniu na jedną akcję daje to kwotę 1,80 z i stopę dywidendy powyżej 5%.

Akcje Asseco Business Solutions

Ambra – ponad dekada tradycji w wypłacie dywidendy

Utrzymywany wzrost przychodów i zysku netto pozwala spółce Ambra od 11 lat regularnie wypłacać dywidendę. Jeżeli zarząd zdecyduje o wypłacie dywidendy na takim samym poziomie jak rok temu, to jej wartość sięgnęłaby 4%, ostatecznie będzie to zależne jednak od wyników rocznych, które mają zostać opublikowane już w tym tygodniu, 15 września 2020 roku.

Akcje Ambra

Unibep – podział zysku z sektora budowlanego

Od 12 lat firma Unibep, będąca jedną z największych w polskiej branży budowlanej, regularnie wypłaca dywidendę i stara się z roku na rok zwiększać jej wartość. W tym roku akcjonariusze mogli liczyć na wypłatę rzędu 22 groszy na akcję, co oznacza wzrost o 50% w skali ostatnich 5 lat.

Akcje Unibep

Śnieżka – rekordzista na rynku wypłat dywidend

Od 17 lat wypłacana nieprzerwanie dywidenda powoduje, że Śnieżka jest obecnie jednym z rekordzistów pod względem najdłuższej serii dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. W dniu 16 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka. Wśród uchwał podjętych przez Akcjonariuszy jest decyzja o wypłacie w formie dywidendy 32,8 mln złotych z zysku za 2019 rok.

W 2020 roku akcjonariusze otrzymali w efekcie 2,6 zł na akcję, czyli około 3% wartości akcji. Kilka lat temu dywidenda potrafiła sięgać nawet 3,2 zł, wtedy wynikało to jednak z wypłaty ponad 75% zysku netto, obecnie na dywidendy przeznaczane jest około 50% zysku.

Akcje Śnieżki

Neuca – 16 lat z dywidendą

Neuca chce kontynuować politykę dywidendy, która zakłada wzrost wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję w przedziale między 10% a 15% rocznie, poinformował wiceprezes ds. finansowych Grzegorz Dzik.

W tym roku wypłacono rekordową dywidendę na poziomie 8,65 zł za akcję, wyższą o niemal 20% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Warto zauważyć, że jeszcze 5 lat temu wypłaty były dwukrotnie mniejsze.

Akcje Neuca

Asseco South Eastern Europe – udział w zyskach regularnie od ponad 10 lat

Akcjonariusze Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 38 401 745,74 zł, tj. 0,74 zł na akcję z części zysku za 2019 r., jak i części kapitału rezerwowego, wynika z uchwał walnego zgromadzenia.

Akcje Asseco SEE

Trudny rok dla doboru spółek do portfeli dywidendowych

W 2020 roku znalezienie wartościowych spółek uzupełniających portfel dywidendowy było z całą pewnością trudne. Koronawirus sprawił, że regularnie wypłacające część zysków podmioty zdecydowały się zatrzymać środki lub mocno zmniejszyć wypłaty.

Powyższy artykuł pokazuje jednak, że znalazły się firmy, które pomimo zawirowań gospodarczych chciały utrzymać serię wypłat dywidendy i dodatkowo osiągnąć rekordowo wysokie wartości tego szczególnego dla inwestorów bonusu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here