Naga MarketsThomas Jordan, prezes SNB

Szwajcarski Bank Centralny poinformował właśnie, że z powodzeniem zakończył testy wykorzystania pieniądza cyfrowego do rozliczania dużych transakcji pomiędzy instytucjami finansowymi. Mimo to, instytucja w dalszym ciągu nie zdecydowała się jeszcze na emisję własnej waluty cyfrowej.

  • SNB zakończył testy wykorzystania CBDC
  • Kolejny etap testów jest już w toku i ma zakończyć się do III kw. 2021 r.

Project Helvetia zakończony powodzeniem

Eksperyment, znany jako Project Helvetia, prowadzony został przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wraz ze szwajcarskim operatorem giełdowym SIX i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Te artykuły również Cię zainteresują
Polegał on na wykorzystaniu walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne (CBDC) do tzw. transakcji hurtowych pomiędzy instytucjami finansowymi. SNB sprawdzał w ten sposób potencjał walut cyfrowych w kwestii ewentualnego zwiększenia efektywności obrotu aktywami na giełdzie SIX, która będzie specjalizowała się w cyfrowych wersjach konwencjonalnych aktywów.

Zbadano również możliwość połączenia platformy SIX, stworzonej specjalnie dla aktywów cyfrowych z istniejącym w Szwajcarii systemem płatności hurtowych.

Członek zarządu SNB Andrea Maechler powiedziała, że projekt pokazał, iż istnieje techniczna i prawna możliwość wykorzystania CBDC. Wyniki testu nie oznaczają jednak, że Szwajcarski Bank Narodowy zaangażuje się od razu w emisję własnej kryptowaluty.

– Prosta odpowiedź brzmi: nie, nie jesteśmy gotowi na wydanie takiej [waluty] – powiedziała dziennikarzom Maechler dodając, iż pierwsza faza Projektu Helvetia zakończyła się sukcesem, ale… pozostały ważne pytania.

Benoit Coeure z BIS powiedział, że następny etap procesu jest już w toku. Ma on zostać ukończony do trzeciego kwartału 2021 roku, przy czym badane są również płatności transgraniczne.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPure Biologics przydzielił wszystkie akcje w ofercie, pozyskując 54 mln zł
Następny artykułKurs funta najwyżej od roku! GBP najsilniejszą walutą G8
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here