Naga MarketsTen tydzień to prawdziwe Eldorado dla łowców zmienności. Poza wczorajszą decyzją Fed oraz poprzedzającą ją decyzją BoJ mamy okazję poznać co na temat własnej polityki monetarnej mają do powiedzenia Szwajcarzy.


Stopa depozytowa Szwajcarskiego Banku Narodowego pozostała niezmieniona i nadal wynosi -0,75%. Ta decyzja była już w cenie – prognozy dotyczące wysokości stóp procentowych w Szwajcarii były już znane i ogólnie przyjęte na kilka, kilkanaście dni przed dniem dzisiejszym. Mimo to, CHF łagodnie traci wobec EUR:

Te artykuły również Cię zainteresują
EURCHFM30Para ma problemy z pokonaniem ostatniego lokalnego szczytu w trwającej od kilku dni, szerokiej konsolidacji. Podobnych rozterek nie posiada jednak USD/CHF, które na fali wczorajszej decyzji FOMC nadal ostro zniżkuje:

Para mocnym ruchem przebiła poziom 0,9750 i nadal kieruje się na południe
Para mocnym ruchem przebiła poziom 0,9750 i nadal kieruje się na południe

W swoim oświadczeniu, SNB wskazuje na dalsze, niewielkie pogorszenie się sytuacji na globalnych rynkach finansowych. Nadal jednak, ujemne stopy procentowe oraz gotowość SNB do aktywnej reakcji na rynku walutowym pozwalają zmniejszyć presję utrzymującą się na, wciąż przewartościowanym, franku szwajcarskim.

Prognozy inflacyjne na kolejne miesiące uległy niewielkiemu pogorszeniu, głównie za sprawą wciąż niskich cen ropy naftowej. SNB jest jednak dobrej myśli i wciąż oczekuje, że poziom inflacji w kraju powróci powyżej poziomu zero już w przyszłym roku. Prognozy na ostatni kwartał 2016 zakładają stopę inflacji na poziomie -0,8%.

Bank będzie kontynuował monitorowanie sytuacji zarówno w kraju jak i zagranicą. Szczególnie uważnie będzie przyglądać się rynkowi nieruchomości w Szwajcarii oraz oczywiście poziomowi inflacji.

chartCały raport w języku angielskim dostępny jest tutaj

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here