Naga MarketsThomas Jordan, prezes SNB

Zdaniem grupy ekonomistów, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) powinien podnieść swój cel inflacyjny i rozważyć użycie kursu walutowego zamiast referencyjnej stopy procentowej jako głównego narzędzia swojej polityki pieniężnej. O ile propozycja dotycząca wzrostu cen sprawiłaby, że polityka SNB byłaby bardziej zgodna z retoryką innych banków centralnych, o tyle sugestia dotycząca interwencji na rynku walutowym zdaje się być dość kontrowersyjna, szczególnie, że Szwajcaria jest już uznawana przez USA za manipulatora walutowego.

  • Ekonomiści uważają, że SNB powinien dokonać przeglądu narzędzi swojej polityki pieniężnej
  • W ich ocenie, bank powinien doprecyzować swój cel inflacyjny

SNB wezwany do podniesienia celu inflacyjnego i zarządzania walutą

Stefan Gerlach, były zastępca gubernatora irlandzkiego banku centralnego, obecnie zaś główny ekonomista w EFG International AG, Yvan Lengwiler z Uniwersytetu w Bazylei i Charles Wyplosz, profesor honorowy w genewskim Graduate Institute odnieśli się do kwestii utrzymującego się słabego wzrostu cen w Szwajcarii, pomimo utrzymywania już od 2015 r. ujemnych stóp procentowych, co przynajmniej w teorii powinno pobudzać konsumpcję i przyczyniać się do wzrostu inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rewizja strategii jest potrzebna już teraz – napisali ekonomiści dodając, iż zalecają aby SNB zobowiązał się do bardziej precyzyjnego i nieco wyższego celu inflacyjnego. W ich ocenie SNB powinien także wyjaśnić rolę kursu walutowego w swojej strategii.

Eksperci rekomendują SNB przyjęcie celu inflacyjnego w średnim terminie na poziomie 2 proc. Obecnie definiuje on natomiast stabilność cen szerzej, jako dodatnie stopy inflacji poniżej 2 proc. W rzeczywistości jednak inflacja konsumencka w Szwajcarii od ponad roku znajduje się poniżej zera.

Ekonomiści stwierdzili również, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie musiał uznać, że referencyjna stopa procentowa – obecnie najniższa na świecie na poziomie -0,75 proc. – przestała odgrywać rolę jako instrument polityki.

W ich ocenie, jedną z opcji byłoby powiązanie franka z euro, ale to mogłoby łatwo doprowadzić do trwałego wzrostu inflacji w Szwajcarii powyżej 2 proc., co byłoby politycznie nie do przyjęcia.

Alternatywą może być pójście za przykładem Singapuru, który stosuje tzw. crawling peg. Dolar singapurski jest zarządzany w stosunku do nieujawnionego koszyka walut, a ważony handlem kurs wymiany może się wahać w zakresie znanym jako policy band, przy czym władze mogą zmieniać różne parametry.

– Takie rozwiązanie ma też dwie zalety. Po pierwsze, zachowana jest autonomia monetarna. Po drugie, potrzeba interwencji na rynku walutowym zostałaby drastycznie zredukowana, ponieważ rynki podążałyby za SNB – napisali ekonomiści dodając, że kurs walutowy zaczął odgrywać kluczową rolę w dążeniu SNB do stabilności cen. Pożądana jest większa przejrzystość i szczerość — a w istocie sformalizowanie — roli kursu walutowego w polityce SNB.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pgnig | funt | kurs akcji orlen | kryptowaluty ranking | kurs dolara prognozy na najbliższe dni |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWall Street to nie kasyno, twierdzi prezes nowojorskiej giełdy. Badania pokazują co innego
Następny artykułPKO BP jest w stanie zaabsorbować koszty przewalutowania kredytów w CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here