Naga MarketsNarodowy Bank SzwajcariiAktualnie na czele Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) stoi Thomas Jordan, do czasu Brexitu raczej nic nie powinno się zmienić. W ostatnim czasie presja na SNB osłabła, a to z powodu cofnięci z poziomu dwuletniego szczytu.Jak prognozują ekonomiści, stopy procentowe w Szwajcarii pozostaną na poziomie -0,75%, najbliższe posiedzenie już w ten czwartek. W ten sam dzień decyzję w sprawie stóp podejmie Bank Anglii.


SNB utrzyma stopy procentowe?

Aby zapobiec napływowi kapitału, SNB od dawna twierdzi, że potrzebuje różnicy stóp procentowych w stosunku do strefy euro, co sugeruje, że powinien naśladować Danię i zapewnić obniżkę o 10 punktów bazowych. Byłoby to jednak ryzykowne, biorąc pod uwagę, że jego stawka jest już tak niska i mogłaby przynieść odwrót, gdyby banki zaczęły przenosić opłatę na klientów detalicznych. Decyzję poznamy w czwartek o godzinie 9:30, nie jest jednak zaplanowana konferencja prasowa banku.

Stopy procentowe w UE
Aktualne poziomy stóp procentowych. Źródło: Bloomberg

Kurs euro do franka z szansą na wzrosty?

Jeśli chodzi o kurs euro do franka EURCHF to od dłuższego czasu obowiązuje tutaj trend spadkowy. Istnieje jednak szansa na jego zmianą, bądź chociaż na większą korektę wzrostową. Od kilku sesji kupujący napierają bowiem na poziom 1,0955, który wynika nie tylko z sekwencji spadkowej, ale także z szerokiego układu 1:1, jest to największa korekta na całej fali spadkowej, która trwa od kwietnia tego roku. Jeśli poziom zostanie pokonany, to istnieje szansa na ruch w kierunku oporu przy współczynniku 38,2% Fibonacciego. W przeciwnym razie, obrona tego oporu, powinna doprowadzić do ataku na nowe minima. Wzrosty mogłyby przyspieszyć w przypadku niespodziewanej decyzji o cięciu ze strony SNB, jednak taki scenariusz nie wydaje się zbyt prawdopodobny.

Wykres EURCHF
EURCHF D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here