Naga MarketsJednym z banków centralnych, które podały dziś decyzję odnośnie swojej polityki monetarnej jest Szwajcarski Bank Narodowy. Zgodnie z prognozami, SNB utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie -0,75 proc. Bank zakłada, że w tym roku gospodarka skurczy się o 3 proc., a inflacja będzie na negatywnym poziomie -0,7%. Szef SNB Thomas Jordan wyraził również zaniepokojenie systematyczną aprecjacją franka szwajcarskiego. Kurs franka po decyzji kontynuuje umocnienie, a para walutowa USD/CHF zbliża się do poziomu 0,88.

  • Pandemia ma nadal silny negatywny wpływ na gospodarkę Szwajcarii
  • Mocny frank nie jest na rękę SNB
  • Bank centralny w razie potrzeby będzie interweniował na rynku walutowym

SNB oczekuje powrotu do normalności w przyszłym roku

Pandemia ma nadal silny negatywny wpływ na gospodarkę Szwajcarii. W tej trudnej sytuacji SNB utrzymał ekspansywną politykę pieniężną w celu ustabilizowania aktywności gospodarczej i zmian cen.

Te artykuły również Cię zainteresują
SNB utrzymał polisową stopę procentową i oprocentowanie depozytów na poziomie -0,75%. W świetle wysoko wycenianego franka szwajcarskiego bank centralny nadal jest skłonny do silniejszej interwencji na rynku walutowym. Czyniąc to, bierze pod uwagę ogólną sytuację kursową.

Ponadto zapewnia bankom komercyjnym duże ilości płynności za pośrednictwem kredytu refinansowego.

Ekspansywna działalność monetarna SNB zapewnia korzystne warunki finansowania, przeciwdziała presji wzrostowej na franka szwajcarskiego i przyczynia się do odpowiedniej podaży kredytu i płynności w gospodarce. W obecnej sytuacji perspektywy inflacji są nadal obarczone dużą niepewnością. Nowa warunkowa prognoza inflacji do końca 2021 r. jest nieco niższa niż we wrześniu – oświadczył bank centralny.

Wynika to przede wszystkim z ponownego pogorszenia koniunktury w wyniku kryzysu drugiej fali i lockdownu. W dłuższym okresie prognoza inflacji pozostaje bez zmian, a prognoza na 2020 r. jest negatywna (−0,7%). Prawdopodobnie stopa inflacji będzie wyższa ponownie w przyszłym roku (0,0%) i lekko dodatnia w 2022 roku (0,2%). Warunkowa prognoza inflacji opiera się na założeniu, że ogólna stopa procentowa SNB pozostanie na poziomie -0,75%.

Szwajcaria: PKB znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu

CHF, Szwajcaria, ComparicPandemia i środki podjęte w celu jej powstrzymania doprowadziły do ​​historycznego spowolnienia w gospodarce światowej w pierwszej połowie 2020 r. Potem nastąpiło silne ożywienie w trzecim kwartale. Niemniej jednak PKB pozostawał znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu poziomy w większości krajów.

W swoim podstawowym scenariuszu dla gospodarki światowej, SNB przewiduje, że ożywienie gospodarcze powinno powrócić do normalnej dynamiki w ciągu przyszłego roku. Przyjęte środki polityki pieniężnej i fiskalnej na całym świecie zapewniają ważne wsparcie w tym zakresie. Jednak jest prawdopodobne, że globalne zdolności produkcyjne będą przez jakiś czas niewykorzystane, a inflacja pozostanie niska w większości krajów.

Po rekordowym wzroście PKB był nadal o 2% poniżej poziomu sprzed kryzysu w trzecim kwartale, odnotowując spadek 8% w drugim kwartale. Dynamika będzie prawdopodobnie słaba w IV kwartale 2020 i I kwartale 2021 roku – podkreślono.

SNB spodziewa się, że w tym roku PKB spadnie o około 3%. W swojej polityce pieniężnej we wrześniu przewidywał jeszcze silniejszy spadek. Bank centralny spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 2,5–3% w 2021 r. Bezrobocie prawdopodobnie ponownie wzrośnie, podobnie jak produkcja jeszcze przez jakiś czas pozostanie niewykorzystana w pełni.

Prognoza dla gospodarki Szwajcarii, podobnie jak dla świata, obarczona jest dużą niepewnością. W drugim i trzecim okresie ceny kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych nadal rosły. Wrażliwość tych rynków utrzymuje się zatem i nadal stanowi zagrożenie dla stabilności finansowej – podsumowano.

Plus500

Kurs USD/CHF kontynuuje spadek czwartą sesję z rzędu

Notowania pary walutowej USD/CHF spadają czwartą sesję i piąty tydzień z rzędu. W grudniu przebite zostało tegoroczne minimum na poziomie 0,8980, co otworzyło drogę do dalszej aprecjacji franka z celem na dołek z 2015 roku w okolicach 0,83. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej okrągłego poziomu 0,90 wyhamowałby presję sprzedających, co przy wyjątkowo słabym dolarze wydaje się mało prawdopodobne na chwilę obecną.

Kurs USDCHF na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDCHF na interwale tygodniowym, tradingview

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here