Naga MarketsElementem polityki monetarnej Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) jest utrzymanie inflacji CPI na poziomie 2% rocznie, ale obecnie wynosi ona zaledwie 0,2%. SNB nie docenia siły franka szwajcarskiego, twierdzą ekonomiści z Rabobanku. Para EURCHF spadła w minionym tygodniu na pięcioletnie minima. Na tak niskich poziomach notowania nie znajdowały się od czasu uwolnienia kursu franka przez SNB w 2015 roku.


Kurs EURCHF: Frank pozostanie silny na dłużej – Rabobank

Dobre wyniki franka szwajcarskiego w ostatni czasie można powiązać z solidnymi podstawami gospodarki Szwajcarii. To sprawia, że wielu inwestorów uważa tę walutę za magazyn wartości. Chociaż na przestrzeni lat pojawiło się wiele czynników zewnętrznych, które wywołały przepływy do bezpiecznych walut, takich jak CHF lub JPY, frank jest szczególnie wrażliwy na złe wieści płynące ze strefy euro – napisano w raporcie.

Franki szwajcarskie na tle flagiW ocenie ekspertów nawet jeśli obawy związane z koronawirusem osłabną, ostatnie pogorszenie danych ekonomicznych strefy euro grozi utrzymaniem silnego franka w dłuższej perspektywie. SNB ma obowiązek zapewnić stabilność cen, która równa się wzrostowi inflacji CPI na poziomie 2% r/r. Jednak główny wskaźnik inflacji CPI w Szwajcarii kształtuje się obecnie na poziomie zaledwie 0,2% r/r i od czasu tymczasowego wzrostu w 2008 r. nie przekroczył poziomu 2,0%.

Ze względu na długotrwałe trudności SNB we wspieraniu inflacji, wpływy związane z popytem na CHF jako bezpiecznej przystani są dla banku centralnego bardzo niepożądane. Mimo to oczekujemy, że wzrost w strefie euro będzie w tym roku powolny, co oznacza, że ​​para EURCHF prawdopodobnie nadal będzie spadać. Ponadto jakikolwiek wzrost obaw związanych z koronawirusem może również przynieść korzyść dla CHF, biorąc pod uwagę jego status bezpiecznej przystani – dodano.

Po przekroczeniu najniższego poziomu w 2017 r. około poziomu 1,0624 wskaźniki techniczne wskazują, że EURCHF może być skierowany w stronę 1,05. Impet spadkowy jest od początku roku bardzo duży, co sugeruje, że istnieje możliwość okresu konsolidacji wokół obecnych poziomów. Na razie podtrzymujemy naszą trzymiesięczną prognozę dla EURCHF na poziomie 1,06 – podsumowano.

Purple Trading. Broker dający dostęp do prawdziwego rynku finansowego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here