Naga MarketsThomas Jordan, prezes SNB

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podjął w trakcie czerwcowego posiedzenia decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (-0,75 proc). Decyzja ta nie była dla nikogo zaskoczeniem, gdyż jest to poziom, na którym instytucja utrzymuje stopy proc. już od stycznia 2015 roku.

  • SNB utrzymał stopy proc. bez zmian
  • SNB interweniuje na rynku walutowym w celu osłabienia kursu franka

Inwestorzy znów rzucili się na franka szwajcarskiego

Podczas późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu SNB, przewodniczący instytucji Thomas Jordan wskazał, że kryzys wywołany wybuchem pandemii koronawirusa sprawił, iż inwestorzy znów zaczęli przenosić swój kapitał w kierunku aktywów Save Haven, co przyczyniło się do powstania silnej presji wzrostowej na notowaniach franka szwajcarskiego.

Dodał on także, że choć gospodarka szwajcarska znajduje się w głębokiej recesji, wzrost gospodarczy stopniowo ożywa i drugi kwartał prawdopodobnie będzie lepszy niż pierwszy. Zaznaczył jednak, że wciąż utrzymuje się spora niepewność co do przyszłości.

Przewodniczący SNB przyznał, że kierowana przez niego instytucja dokonała od marca znacznych interwencji na rynku walutowym. Idealnie obrazuje to wzrost depozytów:

Jordan wskazał, że nie ma żadnego konkretnego limitu dla interwencji walutowych:

– Niezwykle ważne jest, abyśmy kontynuowali ekspansywną politykę. SNB zawsze przeprowadza analizę kosztów i korzyści przed podjęciem interwencji. Tak długo, jak długo istnieje ryzyko wzrostu kursu franka, można oczekiwać, że SNB będzie interweniował na rynku walutowym w razie potrzeby.

Kurs franka wzrósł o 25 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej CHF/PLN zauważymy, że kurs franka wzrósł od początku roku o ponad 25 groszy. Interwencje SNB przyniosły jednak zamierzony skutek, gdyż w drugiej połowie marca br. notował on wzrost o niemal 47 groszy. Okazuje się więc, że Szwajcarski Bank skutecznie osłabił lokalną walutę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBillon dzięki blockchainowi umożliwi powrót do pracy po pandemii
Następny artykułPrezes PKN Orlen: 22 VII to ostateczny termin decyzji ws. przejęcia Grupy Lotos
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here