Naga MarketsKurs franka wzrósł o niemal 10%. SNB interweniuje w celu osłabienia CHFGlobalny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do wprowadzenia radykalnych restrykcji. Zdecydowana większość banków centralnych poluzowała swoją politykę pieniężną, by w ten sposób złagodzić skutki kryzysu. Wraz z dynamiczną wyprzedażą na światowych rynkach kapitałowych dostrzec można było natomiast zauważalną aprecjację walut rezerwowych takich jak euro, frank szwajcarski i dolar amerykański.

  • Kursy euro i franka wzrosły o niemal 10%
  • SNB interweniuje w celu osłabienia franka szwajcarskiego
  • CHF najsilniejszy od 5 lat
  • Silny frank może skłonić SNB do obniżki stóp proc.

Waluty Safe Haven zyskują w czasach kryzysu

Tylko od połowy lutego br. do połowy marca br. kurs euro wzrósł o 9,53%, franka szwajcarskiego o 9,45% a dolara amerykańskiego o 8,79%. Tak znaczna aprecjacja walut sprawiła, że banki centralne zmuszone zostały podjąć odpowiednie działania mające na celu stabilizowanie sytuacji na rynku walutowym. Dzięki temu udało się zniwelować znaczną część wzrostów. Waluty te w dalszym ciągu pozostają jednak o wiele silniejsze niż przed kryzysem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Może Cię zainteresować: Kurs franka wzrośnie w tym kwartale do 1,04 EUR – uważa UBS

Wpływ kryzysu na zmienność euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego
Wpływ kryzysu na zmienność euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego | Źródło: mataf.net

SNB dokonał największej interwencji od Czarnego Czwartku

By przeciwdziałać wzrostowi wartości franka szwajcarskiego, Szwajcarski Bank Narodowy przyspieszył w zeszłym tygodniu zakupy walutowe. Łączna wartość depozytów a vista wzrosła w ciągu minionej nocy do 650,651 mld franków szwajcarskich (669,26 mld dolarów) z 637,204 mld franków w poprzednim tygodniu.

Warto zwrócić uwagę, że wzrost aż o 13,4 mld franków był największym nie tylko od czasu rozpoczęcia kryzysu, lecz również od stycznia 2015 r., kiedy to SNB zrezygnował ze sztywnego kursu wymiany franka szwajcarskiego na euro.

Wielu analityków uważa, że SNB próbuje zapobiec dalszemu umacnianiu franka szwajcarskiego do euro. Przypomnijmy, że w minionym tygodniu notowania pary walutowej EURCHF osunęły się poniżej 1,05, co było najniższym poziomem od lipca 2015 roku.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do analizy technicznej

Kurs euro do franka szwajcarskiego
EURCHF Weekly

Mimo silnego franka szwajcarskiego, ekonomiści nie spodziewają się jednak, by SNB zdecydował się na kolejną obniżkę stóp procentowych, gdyż ta jest już najniższą na świecie.

– Zwiększona presja aprecjacyjna na franka szwajcarskiego zwiększa ryzyko obcięcia przez SNB stopy procentowej. Jednak nie jest pewne, czy takie obniżenie stóp procentowych złagodzi presję aprecjacyjną na franka – powiedział Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse dodając, że nie spodziewa się on, by SNB obniżył swoje stopy procentowe.


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSimFabric ma umowę z koncernem Koch Media GmbH wartą 8 mln zł
Następny artykułBinance wchodzi na rynek kopania bitcoinów. Projekt budzi jednak duże kontrowersje
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here