Globalny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do wprowadzenia radykalnych restrykcji. Zdecydowana większość banków centralnych poluzowała swoją politykę pieniężną, by w ten sposób złagodzić skutki kryzysu. Wraz z dynamiczną wyprzedażą na światowych rynkach kapitałowych dostrzec można było natomiast zauważalną aprecjację walut rezerwowych takich jak euro, frank szwajcarski i dolar amerykański.
- Kursy euro i franka wzrosły o niemal 10%
- SNB interweniuje w celu osłabienia franka szwajcarskiego
- CHF najsilniejszy od 5 lat
- Silny frank może skłonić SNB do obniżki stóp proc.
Waluty Safe Haven zyskują w czasach kryzysu
Tylko od połowy lutego br. do połowy marca br. kurs euro wzrósł o 9,53%, franka szwajcarskiego o 9,45% a dolara amerykańskiego o 8,79%. Tak znaczna aprecjacja walut sprawiła, że banki centralne zmuszone zostały podjąć odpowiednie działania mające na celu stabilizowanie sytuacji na rynku walutowym. Dzięki temu udało się zniwelować znaczną część wzrostów. Waluty te w dalszym ciągu pozostają jednak o wiele silniejsze niż przed kryzysem.
Te artykuły również Cię zainteresują
Może Cię zainteresować: Kurs franka wzrośnie w tym kwartale do 1,04 EUR – uważa UBS

SNB dokonał największej interwencji od Czarnego Czwartku
By przeciwdziałać wzrostowi wartości franka szwajcarskiego, Szwajcarski Bank Narodowy przyspieszył w zeszłym tygodniu zakupy walutowe. Łączna wartość depozytów a vista wzrosła w ciągu minionej nocy do 650,651 mld franków szwajcarskich (669,26 mld dolarów) z 637,204 mld franków w poprzednim tygodniu.
Warto zwrócić uwagę, że wzrost aż o 13,4 mld franków był największym nie tylko od czasu rozpoczęcia kryzysu, lecz również od stycznia 2015 r., kiedy to SNB zrezygnował ze sztywnego kursu wymiany franka szwajcarskiego na euro.
Wielu analityków uważa, że SNB próbuje zapobiec dalszemu umacnianiu franka szwajcarskiego do euro. Przypomnijmy, że w minionym tygodniu notowania pary walutowej EURCHF osunęły się poniżej 1,05, co było najniższym poziomem od lipca 2015 roku.
Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do analizy technicznej

Mimo silnego franka szwajcarskiego, ekonomiści nie spodziewają się jednak, by SNB zdecydował się na kolejną obniżkę stóp procentowych, gdyż ta jest już najniższą na świecie.
– Zwiększona presja aprecjacyjna na franka szwajcarskiego zwiększa ryzyko obcięcia przez SNB stopy procentowej. Jednak nie jest pewne, czy takie obniżenie stóp procentowych złagodzi presję aprecjacyjną na franka – powiedział Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse dodając, że nie spodziewa się on, by SNB obniżył swoje stopy procentowe.
Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.