Naga MarketsSzwajcarski Bank Centralny jest jednym z pięciu banków na świecie, który utrzymuje ujemne stopy procentowe. Jak wielokrotnie mogliśmy usłyszeć ze strony banku, SNB podejmie działania na rynku finansowym jeśli tylko pojawi się taka konieczność. Kurs franka do euro znajduje się blisko dwuletnich minimów, a analitycy spekulują o możliwej obniżce stóp procentowych. 


SNB obniżył stopy procentowe?

SNB zdecydował się na wprowadzenie nowej stopy “SARON”, która ma zastąpić dotychczasowy 3- miesięczny LIBOR, wynosi ona – 0,75%. Powodem takiego działania było niepewność co przyszłości stawek LIBOR. FCA (brytyjski regulator) gwarantuje jej ustalenie tylko do końca 2021 roku, stąd też przejście na nową stawkę wydaje się zrozumiałe.Banki, które oferują produkty, które są oparte na stawce LIBOR będą musiały zastąpić ją nową stawkę (dotyczy to także polaków którzy spłacają kredyty w CHF). Jednak czy doprowadzi to do zmiany poziomu stopy procentowej?
Biorąc pod uwagę fakt, że Rezerwa Federalna i inne banki centralne obniżają stopy procentowe, a Europejski Bank Centralny przymierza się do takiego kroku, zaostrzanie polityki przez SNB wydaje się bardzo odległym scenariuszem, niemniej szwajcarscy urzędnicy będą musieli o tym pomyśleć.

Kurs EURCHF w tendencji spadkowej

Po tym jak SNB zniósł kurs wymiany CHf w styczniu 2015 roku, kurs EURCHF runął w dół, a następnie odrobił cały spadek w przeciągu niecałych 3,5 roku. Jednak od maja 2018 roku kurs EURCHF utrzymuje się w tendencji spadkowej. Aktualnie cena dotarła do współczynnika 50% ostatniej fali wzrostowej, niemniej trend pozostaje zniżkujący. Korekta jest co prawda możliwa, niemniej o większych wzrostach będzie można myśleć dopiero w momencie powrotu powyżej strefy oporowej przy współczynniku 38,2%. Z kolei po pokonaniu mierzenia 50%, należy się spodziewać ruchu w kierunku kolejnego zniesienia Fibonacciego – 61,8% – okolice 1,0600.

Wykres EURCHF
EURCHF W1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here