Naga MarketsW poniedziałkowym cyklu „Analiza pozycji dużych graczy” staramy się podążać śladami „smart money”. Duży kapitał zaczyna długoterminowe trendy, po czym w grę wchodzi „dump money”, czyli kapitał niedoświadczonych inwestorów.

Smart money rozpoczyna trend spadkowy lub wzrostowy, kapitał napływa lub odpływa dużymi strumieniami. Po wzrostach rzędu 20-30 procent analitycy zaczynają krzyczeć, patrzcie na ten trend! W taki sposób reszta inwestorów wskakuje w dane aktywo, trend jest kontynuowany. Po mocnych wzrostach lub spadkach pojawia się euforia, która przyciąga niedoświadczonych inwestorów. Ostatecznie wszyscy chcą zarobić, a kończy się tak jak zwykle. Oczywiście „dump money” na każdym rynku wygląda inaczej.

Rynek walutowy

Z pomocą przychodzi pozycjonowanie traderów indywidualnych. Dane pochodzą ze strony myfxbook. W czym leży problem traderów indywidualnych? W psychologii, nikt nie chce zamykać pozycji stratnych, większość z nich gra pod główny trend.

myfxbook

Źródło: Myfxbook

Na powyższej grafice zobrazowano parę walutową GBP/USD, na dolnym wykresie pokazano wolumen transakcyjny Traderów indwidualnych. Trend wzrostowy trwał miesiąc, natomiast według danych myfxbook większość osób była po krótkiej stronie rynku (widać to po kolorze czerwonym), tylko nieznaczna część graczy była po długiej stronie. Na domiar złego, po mocnym wyskoku gracze dobierali coraz większą ilość krótkich pozycji. Gdzie się podziała wiedza książkowa?

Z kolei prawdziwe bańki na rynku pozwoli rozpoznać trends.google.com. Jeżeli czegoś nie wiemy, to wpisujemy daną frazę w wyszukiwarkę „google”. Czym większa ilość wyszukać danego aktywa, tym możemy spodziewać się większej wyprzedaży. Pamiętajmy, po euforii zawsze przychodzi otrzeźwienie, które do najmilszych nie należy.

Bitcoin

Dla przykładu Bitcoin, nieustanne wzrosty. Osoby nigdy nie związane z inwestycjami, a tym bardziej kryptowalutami zaczęły spekulację na tym aktywie. Kilka tygodni przed pęknięciem bańki spekulacyjnej liczba wyszukiwani frazy „bitcoin” wzrosła kilkukrotnie.

Źródło: Admiral Markets, trends.google

Na powyższym wykresie przedstawiono notowania Bitcoina na tle liczb wyszukiwani frazy „Bitcoin” w wyszukiwarce. Przed samym pęknięciem bańki spekulacyjnym liczba wyszukiwani wzrosła kilkukrotnie.

Podsumowanie

Smart money oraz dump money mogą pokazać dobry kierunek głównego trendu, ale na dwa różne sposoby. Smart money kreuje trend, możemy rozpoznać go we wczesnej fazie. Z kolei dump money wchodzi na rynek z dużym opóźnieniem, gdy trend ma się ku końcowi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here