Naga MarketsSłuchaj jedynie ceny
Słuchaj jedynie ceny

Czy czujesz się na rynku niepewnie? To właściwe uczucie. Sam All Brooks trafnie zauważa, iż na rynku nie ma pewnych okazji. Rynek to określone prawdopodobieństwo. Okazja może posiadać większe lub mniejsze prawdopodobieństwo, ale nigdy nie jest i nie będzie czymś pewnym i niepodważalnym.


Wiedząc to, naucz się podejmować decyzje w warunkach niepewności. Pamiętaj, że bez ryzyka nie ma zysku. Co w takim razie Cię ogranicza? Odpowiedź jest jednoznaczna… strach. Niebezpieczeństwo to coś realnego, ale nie strach. Najwięksi mistrzowie wielu dziedzin posiadali lęk, obawiali się porażki. Jednak nie ustawali w swoim dążeniu do celu. Mistrz Masutatsu Oyama powiedział:

„Nie jest trudno pokonać w walce byka. Nawet 800 kilogramowego. Istnieje jednak pewien warunek – nie można się go bać”

Nie da się oczywiście pokonać byka bez odpowiedniego przygotowania. Podobnie na rynku należy orientować się w kwestii ich technicznego i fundamentalnego działania. W niniejszym artykule chciałbym pokazać, że to nie wskaźniki powinny decydować o naszych działaniach. Przykłady pochodzą z mojej grupy tradingowej. Codziennie tworzymy określone scenariusze rynkowe. W momencie gdy rynek osiąga określony obszar cenowy, istnieje realne prawdopodobieństwo, iż okaże się on miejscem zwrotnym. Oczywiście w tym momencie istotne jest aby poczekać na reakcję ceny. To właśnie określony obszar i reakcja ceny dają sygnał o wysokim prawdopodobieństwie spełnienia. Obszary wyznaczamy ze znacznym wyprzedzeniem, a to oznacza, że nawet na kilka godzin przed określoną reakcją jesteśmy w stanie dowiedzieć się, który obszar będzie dla nas ważny. Gdy cena osiąga ten obszar wtedy dopiero oczekujemy reakcji ceny. W tym miejscu możemy mieć układ harmoniczny ABCD,  formację podwójnego szczytu lub dna, ważne zniesienia Fibonacciego lub jakikolwiek inny sygnał pozwalający rozczytać sytuację rynkową. Znamy jednak potencjalne miejsce zwrotne. Samo w sobie nic nie znaczy, ale w połączeniu z reakcją ceny to już prawdziwa okazja transakcyjna, której prawdopodobieństwo znacząco rośnie. Na początek prześledzimy dwie sytuacje, które miały miejsce tuż przed publikacją ważnych danych makro. Z tego miejsca chciałbym pogratulować zespołowi Comparic.pl, który tworzy naprawdę świetne komentarze dotyczące sytuacji makro. Każdy profesjonalny trader może śmiało z tego skorzystać. Pierwszy screen pokazuje moją transakcję w dniu danych z USA, a chodzi dokładnie o protokół FOMC.

EUR/USD na wykresie M30
EUR/USD na wykresie M30

To właśnie w tym dniu rynki zakładały wygaszenie programu QE.  Tło wykresu 1. stanowi scenariusz w oparciu o strefy wsparcia i oporu czyli obszary gdzie może rozegrać się istotna walka popytu z podażą. Braliśmy pod uwagę, iż może dojść do spadku z obecnego poziomu, ale znacznie wyższe prawdopodobieństwo leżało po stronie testu wyższego obszaru. Tam oczekiwaliśmy sygnału w postaci podwójnego szczytu. Pozycja została zajęta jeszcze przed publikacją informacji z USA. W momencie ogłoszenia danych, SL został przestawiony na BEP czyli poziom wejścia. Rynek osiągnął istotne miejsce, które wskazywało jedynie możliwość pojawienia się sygnału. Taki moment wymaga jeszcze identyfikacji samego powodu wejścia w transakcję. Do celu tejże identyfikacji służy właśnie reakcja ceny. Formacja podwójnego szczytu z formacjami zmiany układu sił znacząco zwiększyły prawdopodobieństwo spadków. W efekcie nasza transakcja posiadała bardzo niewielkie ryzyko, a potencjalny stosunek zysku do ryzyka był ogromny. Kolejny przykład pokażę z dnia 12.11.2014r. na parze walutowej GBP/USD.

GBP/USD na wykresie M30
GBP/USD na wykresie M30

Tym razem w tle prezentuję zajętą pozycję krótką na parze walutowej GBP/USD, a w oknie pomocniczym znajduje się scenariusz, który analizowaliśmy przed godziną 10:30. Rynek mocno zanurkował w dół, ale właśnie na poziomie niebieskiej linii zakładaliśmy możliwość odwrócenia ceny do poziomu poprzednich szczytów i to właśnie tam tuż przed godziną 11:30 czyli raportem na temat inflacji w GBP wszystko się wyjaśniło. Otrzymaliśmy trzeci retest obszaru oporu, a w dodatku oczekiwania co do sytuacji fundamentalnej w pełni pokrywały się z tym scenariuszem. Warto również zwrócić uwagę na informacje, które zostały podane na comparic.pl. W pełni zgadzały się one z sytuacją rynkową i były wsparciem dla analizy technicznej. Inny przykład będzie przedstawiał agresywną stronę rynku. Spójrzmy zatem na wykres złota.

XAU/USD na wykresie M30
XAU/USD na wykresie M30

Szybkość podejmowania decyzji jest w niektórych przypadkach kluczowa. Pierwszy scenariusz jeszcze przed konferencją zakładał zejście w dół. Jednak obszar ten zakwalifikowałem jako mniej prawdopodobny. Reakcja nastąpiła na około 40 pips. Tuż przed konferencją wykres mocno wystrzelił do góry, do znacznie bardziej istotnej strefy oporu. Decyzja była natychmiastowa ponieważ właśnie w tym momencie rozpoczynała się konferencja, a wszelkie przesłanki fundamentalne wskazywały, iż możliwa jest silna reakcja w dół i okazało się, że scenariusz w pełni zadziałał. W tym przypadku nie otrzymaliśmy silnej wskazówki technicznej, ale wspierał nas obszar, który zbiegł się z ważnym wydarzeniem makro. Prawdopodobieństwo reakcji w dół, na tej podstawie, było większe od reakcji w górę.

Odejdźmy od ważnych wydarzeń makro i przeanalizujmy teraz sytuację czysto technicznie.

XAU/USD na wykresie M30
XAU/USD na wykresie M30

Wykres 4 prezentuje sytuację na złocie. Scenariusz zakładał reakcję na oporze wyznaczonym przez sekwencję wielu szczytów, a dokładniej nieudanych prób wybicia górą. Cena z każdym kolejnym szczytem tworzyła formację zmiany układu sił, co wskazywało na zasadność podejmowania decyzji w stronę pozycji krótkich. Dopiero wybicie z tego obszaru zmusiłoby nas do oczekiwania na kolejny obszar i obserwowanie reakcji właśnie na tym wyższym obszarze. Tym razem formacje pewnie zatrzymywały cenę i z wysoką precyzją przyczyniły się do sporych zysków.

XAU/USD na wykresie M30
XAU/USD na wykresie M30

Znacznie szybszą sytuację przedstawia wykres 5. Cena z wysokim prawdopodobieństwem mogła zawrócić w aktualnym momencie lub podejść jeszcze do wyższego obszaru. Na chwilę obecną nie podejmowaliśmy działań ponieważ nie było przesłanek w postaci wyraźnej reakcji ceny. Dopiero powstanie drugiego szczytu z wymowną formacją zmiany układu sił stało się sygnałem do zajęcia pozycji krótkich. Efekt to reakcja na około 90 pips.

EUR/USD na wykresie M5 i GBP/USD na wykresie M30
EUR/USD na wykresie M5 i GBP/USD na wykresie M30

Wykorzystanie potencjału reakcji ceny w istotnych miejscach wsparcia i oporu pokazuje również wykres 6. EUR/USD znajdował się w trakcie tworzenia scenariusza w ruchu wzrostowym do obszaru oporu. To on potencjalnie mógł zatrzymać cenę. Formacja podwójnego szczytu z formacją zmiany układu sił znacząco zwiększyły prawdopodobieństwo realizacji tego scenariusza i zmniejszyły szanse wybicia wykresu w górę. Efekt był bardzo zyskowny. Podobna sytuacja miała miejsce na GBP/USD i efekt również jest natychmiast zauważalny. Scenariusze mogą zbiec się również z powstawaniem układów korekt w silnych ruchach spadkowych. Takim przykładem jest wykres 7.

AUD/USD na wykresie M30
AUD/USD na wykresie M30

Niewątpliwie impuls wzrostowy można uznać za układ korekty ABCD. Nie tylko zbiegły się na jej końcu ważne obszary FIBO, ale również możliwa strefa oporu. Scenariusz zakładał natychmiastową reakcją po wystąpieniu w punkcie D formacji zmiany układu sił. Cena zareagowała natychmiast osiągając poziom wsparcia cenowego. Dopiero wybicie tego obszaru oporu bez sygnalizowania formacją zmiany układu sił skłoniłoby nas do oczekiwania na wyższy obszar cenowy i tam poszukiwalibyśmy sygnału do zajęcia pozycji.

[pullquote]”Niezależnie od tego z jakiej metody korzystacie, rynek dla każdego zawraca w takich samych miejscach”[/pullquote]Niezależnie od tego z jakiej metody korzystacie, rynek dla każdego zawraca w takich samych miejscach. Warto poszukiwać na wykresie zarówno na interwałach dziennych, jak i znacznie niższych, obszarów, w których cena wcześniej reagowała lub tworzyła istotne szczyty lub dołki. To właśnie w tych miejscach może dojść do rozstrzygnięciach układu sił.

Obecnie trwa batalia na temat tego, kto posiada lepsze strategie inwestycyjne. Warto jednak zapamiętać fakt, iż cena w ściśle określonych obszarach zachowuje się dla każdego tak samo. Pytanie tylko czy wasze systemy transakcyjne pokażą możliwość zajęcia pozycji. Dla mnie najważniejsza jest reakcja ceny. Nawet w przypadku układów harmonicznych zawsze wyznaczam potencjalne miejsca reakcji, ze znaczącym wyprzedzeniem. Często zbiegają się one właśnie z poziomami wynikającymi z klasycznej analizy technicznej. To nie przesądza, o tym, że zajmę tam pozycję. Pewne jest to, że z większą uwagą będę przyglądać się w tych miejscach rynkowi. Scenariusz sam w sobie może wydawać się dobry, ale jest tutaj pewne podobieństwo do prawdziwego scenariusza z filmu. Nawet najlepszy scenariusz przy słabej grze aktorskiej może okazać się nieudany. W naszym przypadku aktorem jest cena i to jej odpowiednie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo osiągania zysków na rynku FOREX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here