Naga MarketsRekordowa liczba chińskich firm dodała w tym roku do swojej nazwy słowo blockchain. Tak wynika z oficjalnych danych rządowych. Od 1 stycznia do 16 lipca br. 3078 chińskich firm dodało do swoich nazw wyraz qukualian – słowo oznaczające w języku chińskim łańcuch bloków.  


W minionym roku tego typu zabieg zastosowało tylko 555 podmiotów i to w czasie wszystkich 12 miesięcy. W ubiegłym roku kalendarzowym także 16 600 nowo zarejestrowanych firm uwzględniło tą technologię w ramach swojej strategii biznesowej.

Nowe dot-com?

Dane te kontrastują z USA, gdzie tylko 817 zarejestrowanych firm zawiera w swoich nazwach słowo “blockchain”. Jednak nawet ta liczba doprowadziła do porównań z bańką dot-com, kiedy firmy dodawały “.com” do swoich nazw, aby inwestorzy postrzegali je jako modne firmy technologiczne i wyżej wyceniali. Jaki dało to wtedy efekt? Wyceny rynkowe i ich kursy akcji wzrosły, ale ostatecznie ta swoista bańka pękła.

Przykładów na powyższe nie trzeba długo szukać. W USA funkcjonują choćby Riot Blockchain, dawna firma biotechnologiczna, czy Long Blockchain, która przed rebrandingiem działała pod nazwą… Long Island Iced Tea.

Na reakcje rynków na zmiany nazw nie trzeba było długo czekać. Ceny ich akcji dynamicznie wzrosły w czwartym kwartale 2017 r. wraz z ceną bitcoina i innych kryptowalut. Rynek szybko jednak zweryfikował te wyceny i kursy akcji tych firm szybko spotkały korekty.

Long Blockchain, która to firma stała się „twarzą” tej bańki, teraz zostaje wycofana z giełdy NASDAQ  do obrotu pozagiełdowego (OTC). Cena akcji spadła w międzyczasie do 0,38 USD od ATH z połowy grudnia, które  wyniosło powyżej 9,00 USD.

Chiny otwierają się na Blockchain

Rząd Chin coraz bardziej otwiera się na technologię sieci bloków i podaje ją jako kluczowy punkt swojej strategii, aby umocnić swój status wiodącego na świecie centrum technologicznego. Na początku tego roku na przykład prezydent Xi Jinping powiedział, że Blockchain jest jedną z kilku technologii “zasadniczo zmieniających globalną strukturę gospodarczą”, a bank centralny tego kraju poświęcił znaczne zasoby na zbadanie, w jaki sposób może wykorzystać DLT do cyfryzacji swojej waluty krajowej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here