Wskaźnik Jobless claims podaje liczbę amerykańskich obywateli, którzy ubiegają się lub ubiegali się o benefity z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia, raportowane w każdy czwartek przez Departament Pracy USA. Możemy wyróżnić dwie kategorie wniosków o zasiłki – początkowe (initial) oraz kontynuowane (continuing). Pierwsze dotyczą osób ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy, drugie natomiast bezrobotnych, którzy kolejny raz korzystają z tej możliwości.
SPIS TREŚCI:
Co to jest Jobless claims?
Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych to niezwykle istotny wskaźnik obrazujący kondycję gospodarki oraz rynku pracy. Średniotygodniowe wyniki początkowych jobless claims wchodzą w skład dziesięciu czynników tworzących Leading Economic Index.
Dla rynków zdecydowanie ważniejsza jest informacja odnośnie początkowych wniosków o zasiłek. Znaczny ich wzrost może oznaczać zwiększające się bezrobocie oraz pogarszającą sytuację ekonomiczną. Jako, że wskaźnik ten należy do niezwykle zmiennych z powodu cotygodniowych odczytów, często stosuje się czterotygodniową średnią kroczącą, aby uzyskać lepszy obraz ogólnego trendu i zachodzących zmian.
Historyczne wartości wskaźnika Jobless claims
Poniższy wykres przedstawia wartości initial jobless claims w ujęciu tygodniowym od 1967 roku do listopada 2014. Wykres wyraźnie obrazuje, że obecne wartości są niskie pod względem danych historycznych. Ostatni szczyt notowany był w trakcie wielkiego kryzysu finansowego (2008) i od tego czasu jesteśmy świadkami regularnych spadków:
Na kolejnym wykresie zaprezentowano continuing jobless claims w tym samym przedziale czasowym. Struktura wykresu jest bardzo zbliżona do tego prezentowanego przed chwilą:
Zdecydowanie lepiej widać to w momencie nałożenia na siebie obu wskaźników. Patrząc na poniższy wykres można odnieść wrażenie, że kontynuowane wnioski o zasiłek pierwsze dawały sygnały rozpoczęcia wielkiego kryzysu, wnioski początkowe były natomiast delikatnie opóźnione. W dłuższej perspektywie czasu, wskaźniki jednak silnie ze sobą korelują:
Jeżeli zmiana jobless claims jest wyższa od prognozowanej, wtedy odczyt uznaje się za negatywny dla rynku. Zmiana ujemna odbierana jest natomiast pozytywnie – świadczy o lepszej sytuacji gospodarczej oraz kondycji rynku pracy. Niewielkie odchylenia od konsensusu nie posiadają jednak silnego wpływu na rynek.
Powiązanie Jobless claims z innymi wskaźnikami i indeksami
Initial jak i continuing jobless claims powiązane bezpośrednio z rynkiem pracy posiadają zdecydowane znaczenie ekonomiczne. Jak wspomniano wcześniej, będą doskonałą wskazówką jeżeli chodzi nie tylko o labour market, ale również gospodarkę amerykańską w średnim terminie.
Inwestorzy we wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych bardzo często szukają wskazówek co do przyszłych odczytów i prognoz poziomu bezrobocia. Na rynku przyjęło się stwierdzenie, że jobless claims „ciągną” za sobą stopę bezrobocia.
Na poniższym wykresie prezentującym roczną zmianę wartości initial jobless claims i poziomu bezrobocia wyraźnie widzimy, że przy drastycznych skokach lub spadkach prowadzą wnioski o zasiłki, za nimi z delikatnym opóźnieniem podąża stopa bezrobocia:
Bardzo wielu inwestorów stara się doszukiwać podobieństw również w zgoła innym miejscu. Śledzenie wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ma pomagać ponoć podczas inwestowania na amerykańskich indeskach – w szczególności S&P500.
Temat ten jest omawiany już od dziesięcioleci i posiada tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Nie zmienia to jednak faktu, że wykres zaprezentowany poniżej pokazuje dosyć wyraźną korelację. Procentowa zmiana initial jobless claims w skali roku często ciągnie za sobą zmianę procentową najważniejszego z indeksów giełdowych na świecie.
Wpływ Jobless claims na cenę walut
W przypadku wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zauważalna jest tendencja do wpływu na zmienność amerykańskiego dolara oraz wspomnianego przed chwilą S&P500. Najogólniej mówiąc, wzrost odczytu niesie ze sobą negatywne implikacje dla rynku pracy i gospodarki amerykańskiej, a analogicznie spadek informacje jak najbardziej korzystne. Oczywiście uwzględniać musimy również siłę cotygodniowych zmian i czy znajdujemy się powyżej, czy też poniżej historycznych średnich.
Na wykresie niżej pokazano jak procentowo wygląda ogólna zmienność rynkowa na 15 minut przed publikacją i na piętnaście minut po publikacji. Linia niebieska pokazuje natomiast zmienność w tym samym dniu, jednak w godzinach porannych.
Jak widać zmienność wywoływana przez odczyty jobless claims (przede wszystkim początkowych) jest zauważalna praktycznie w każdym tygodniu. Im większa różnica pomiędzy odczytem aktualnym, a prognozą tym większego ruchu można się spodziewać. Można jednak pozwolić sobie na następujące uproszczenie:
- Wysokie jobless claims – USD w dół
- Niskie jobless claims – USD w górę
Reakcja kursu na odczyty Jobless claims
Wykres pokazuje, że zasada niski odczyt = wzrost USD nie zawsze musi się sprawdzać. Szczególnie w długoterminowym ujęciu historycznym.
Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami, Formacja trójkąt zniżkujący, Formacja odwrócona głowa z ramionami, Formacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny, Non Farming Payrolls, Trade balance
[…] zakładających wzrost o kolejne 1,25 mln., w tygodniu kończącym się 11 lipca 2020 roku liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych uplasowała się na poziomie 1,30 miliona. Mimo, że jest to spadek o 10 tys. w stosunku do […]
[…] zakładających wzrost o kolejne 5,105 mln., w tygodniu kończącym się 2 maja 2020 roku liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych uplasowała się na poziomie 3,169 miliona, co mimo, że jest wynikiem o 677 tys. niższym niż […]
[…] raportu Department of Labor, pomimo pesymistycznych prognoz zakładających wzrost liczby wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych do 216 tys., w tygodniu kończącym się 19 października 2019 roku ich ilość uplasowała się […]
[…] USA drugi tydzień z rzędu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 230 tysięcy. To więcej niż w ostatnich miesiącach. Przeważnie odczyt znajdował […]