Naga MarketsHousing Starts

Rozpoczęte budowy domów (ang. housing starts) – raport New Residential Construction publikowany przez U.S. Commerce Department, który wskazuje całkowitą liczbę rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych w danym miesiącu. Raport, którego publikacja następuje w okolicach 17 dnia każdego miesiąca, zawiera w sobie również informacje dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz oddanych mieszkań do użytku.

Historyczne wartości wskaźnika

Na poniższym wykresie przedstawione są odczyty housing starts z ostatnich 5 lat. Pomimo okresów znacznych spadków widoczny jest trend wzrostowy rozpoczynających się budów, co należy interpretować pozytywnie. Ostatnia półprosta skierowana w dół (okres od połowy bieżącego roku) wskazuje na ich coraz mniejszą liczbę, co związane jest z sezonowością w branży budowlanej.


source: tradingeconomics.com

Powiązanie z innymi wskaźnikami

Wskaźnik housing starts jest zaledwie częścią składową większego raportu poruszającego również temat wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby oddanych mieszkań do użytku. Sam wskaźnik rozpoczętych budów domów mówi nam o liczbie rozpoczętych prac nad nowym domem lub budynkiem mieszkalnym (w którym zlicza się ilość faktycznych mieszkań), więc z całą pewnością będzie również skorelowany z wielkością sprzedaży tychże, a także indeksem cen nieruchomości mieszkalnych. Poniżej nałożone na siebie wskaźniki pozwoleń na budowę oraz housing starts:

source: tradingeconomics.com

Wpływ na wycenę waluty

Kondycja rynku nieruchomości kraju będzie ważnym czynnikiem siły danej gospodarki. Koniunktura sektora mieszkaniowego napędza nie tylko branżę budowlaną (ktoś musi mieszkania zbudować) czy deweloperską (ktoś musi mieszkania sprzedać) ale można rzec, że sytuacja w tym sektorze jest kołem zamachowym całej gospodarki. Świeżo wybudowane mieszkania czy domy, należy przede wszystkim umeblować a przy przeprowadzce korzystamy najczęściej z usług różnorakich firm dystrybuując tym samym dochód na poszczególne gałęzie gospodarki. Waga rynku nieruchomości stała się tym ważniejsza po niedawnym kryzysie finansowym.

Budowa lub kupno własnego kąta jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu człowieka i nie jest (a przynajmniej nie powinna być) podejmowana pochopnie. Liczba kupionych mieszkań lub rozpoczętych budów wskazuje na aktualny i de facto przyszły stan gospodarki oraz przewidywania zwykłych obywateli w stosunku do ich przyszłej sytuacji finansowej. Dlatego właśnie wskaźniki takie jak housing starts zaliczane są do grona wskaźników wyprzedzających.

Można przyjąć uproszczone założenia, że podobnie jak w przypadku pozwoleń na budowę, reakcja USD na najnowsze housing starts ukształtuje się następująco:

  • Housing Starts powyżej konsensusu – USD w górę,
  • Housing Starts poniżej konsensusu – USD w dół.
Widoczna jest reakcja pary USD/JPY na długoterminowe trendy wskaźnika housing starts.
Widoczna jest reakcja pary USD/JPY na długoterminowe trendy wskaźnika housing starts. |źródło: www.fxstreet.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here