Claimant Count Change to wskaźnik ekonomiczny stosowany przez UK w celu mierzenia bezrobocia od 1970 roku. Najświeższe odczyty dostarcza brytyjskie ONS (Office of National Statistics).
SPIS TREŚCI:
Co to jest Claimant Count Change?
Claimant Count Change mierzy liczbę ludzi, którzy ubiegają się o zasiłki dla bezrobotnych (Jobseeker’s Allowance – JSA) w trakcie aktywnego poszukiwania pracy (z wykluczeniem części osób upośledzonych oraz studentów poszukujących pracy sezonowej). Zmiana liczby ubiegających się jest publikowana raz w miesiącu, jako procentowy udział składających wnioski o zasiłek w stosunku do części populacji w wieku produktywnym (16-64 lata).
Wskaźnik ukazuje się zazwyczaj w połowie miesiąca razem z rozleglejszymi raportami dotyczącymi ogólnej sytuacji brytyjskiego lub regionalnego rynku pracy.
Historyczne wartości wskaźnika Claimant Count Change
Na wykresie poniżej przedstawiono wartości Claimant Count Change w ujęciu miesięcznym od początku 2008 roku do września 2014. W porównaniu do odczytów wcześniejszych, wskaźnik obecnie znajduje się na niskich historycznie poziomach.
Odczyt niższe od prognozowanych charakteryzowane są jako pozytywne, wyższe od prognozowanych natomiast jako negatywne.
Powiązanie Claimant Count Change z innymi wskaźnikami
Jako, że Claimant Count Change jest wskaźnikiem świadczącym o kondycji rynku pracy, to będzie bezpośrednio powiązany z wszystkimi innymi wartościami charakteryzującymi jego kondycję.
Najsilniejsze korelacje widać jednak pomiędzy zmianą liczby ubiegających się a stopą bezrobocia – nawet pomimo tego, że ta druga jest generalnie wyższa. Ludzie nieubiegający się o zasiłki dla bezrobotnych mogą być traktowani jako niezatrudnieni jeżeli nie przysługują im żadne benefity z tytułu braku pracy. Mowa tutaj przykładowo o:
- pracy dorywczej,
- osobach niepełnoletnich,
- pracy wakacyjnej,
- osobach, które z własnej woli zrezygnowały z pracy.
Poniższy wykres wyraźnie prezentuje powiązanie pomiędzy claimant count change i stopą bezrobocia w ujęciu procentowym:
Wpływ Claimant Count Change na cenę walut
W przypadku wskaźnika claimant count change zauważalna jest tendencja wpływu na zmienność GBP (funta szterlinga). Mówiąc najogólniej, wzrost odczytu niesie ze sobą negatywne implikacje dla wydatków konsumenckich i może sugerować spowolnienie wzrostu gospodarczego. Jeżeli odczyt przekracza więc prognozy lub jest wyższy od odczytu z miesiąca poprzedniego, wtedy negatywnie odbija się na wartości GBP – doprowadzając często do deprecjacji waluty. Niski odczyt traktowany jest natomiast jako pozytywny – powodujący wzrost wartości funta. Można więc pozwolić sobie na uproszczenie do następująco wyglądającej formuły:
- Niski claimant count – GBP w górę
- Wysoki claimant count – GBP w dół
Z powodu silnych korelacji rynkowych wahania kursów GBP/USD spowodowane odczytami claimant count change odbijać mogą się również na parach AUD/USD oraz EUR/USD.
Reakcja kursu na odczyty Claimant Count Change
Jak widać na poniższym wykresie, przedstawiona przed chwilą teza sprawdza się w wielu przypadkach. Zaznaczony na niebiesko kurs GBP/USD notował najniższe poziomy w momencie kiedy zaznaczony na czerwono poziom claimant count change (i co za tym idzie ogólna słabość rynku pracy i gospodarki brytyjskiej) znajdował się na najwyższych poziomach.
Z kolej przy niskich odczytach zmiany liczby ubiegających się GBP/USD w ujęciu historycznym notowany był po wysokim kursie:
Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja odwrócona głowa z ramionami, Formacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny, Non Farming Payrolls, Beige Book, Claimant Count Change, Durable goods orders, Retail sales
Gratuluję pomysłu . Dla mnie dane są bardzo istotnym składnikiem analizy więc ten pomysł to wg.mnie strzał w dziesiątkę.
Bardzo fajna sprawa