Naga Markets

Business outlook survey to wyniki miesięcznego sondażu publikowanego przez FED z Filadelfii podsumowujące aktywność zakupową menedżerów z sektora przemysłowego na terenie stanów Pensylwania, New Jersey oraz Delaware. Ankieta realizowana jest w ramach zbiorczego indeksu PMI – ochotnicy podają swoje prognozy odnośnie zatrudnienia, nowych zamówień, dostaw, zapasów oraz cen w branży. Odpowiedzi rejestrowane są w formie „lepiej”, „gorzej”, „bez zmian”, a następnie całość przedstawiana jest jako indeks punktowy. Wartości powyżej zera traktowane są jako wzrost, poniżej zera natomiast jako spadek aktywności biznesowej.

Co to jest Business outlook survey? 

Główny indeks oblicza się jako różnicę pomiędzy odsetkiem odpowiedzi wskazujących na wzrost ogólnej aktywności zaobserwowany w okresie ostatniego miesiąca a odsetkiem odpowiedzi wskazujących na spadek tej aktywności. Warto przyjrzeć się też odpowiedziom na bardziej szczegółowe pytania oraz zapoznać się z wynikami tej części ankiety, która pokazuje oczekiwania przedsiębiorców

Sondaż zwany powszechnie Raportem FED Filadelfii po raz pierwszy przeprowadzono w maju 1968 roku i od tej pory realizowany jest nieprzerwanie. Pomimo tego, że jest to miara regionalna, to obecnie uważa się ją za jeden z najistotniejszych prognostyków pełnego odczytu przemysłowego indeksu PMI dla całych stanów zjednoczonych – pomiędzy dwoma indeksami występuje silna korelacja.

Podstawowe informacje o business outlook survey

 • Data publikacji – w trzecią środę każdego miesiąca
 • Godzina publikacji– 18:00 naszego czasu
 • Zawartość– Dotyczy danych z miesiąca, w którym jest publikowany
 • Publikacja– Regionalny FED z Filadelfii
 • Najnowsze publikacje– Strona FED Filadelfia

Znaczenie dla rynku BOS

Jak wspomniano powyżej sondaż perspektyw dla biznesu jest pilnie śledzony, uważa się bowiem powszechnie, że doskonale prognozuje ostateczne odczyty raportu PMI. Jednocześnie jest jedną z najszybciej udostępnianych informacji (publikacja jeszcze przed zakończeniem miesiąca, którego dotyczy).

Zazwyczaj indeks nie wpływa na silne ruchy rynkowe (z powodu relatywnie małej próby, którą obejmuje oraz ograniczenia geograficznego). Z drugiej jednak strony zaskakujące zmiany w dynamice procentowej znajdujące się w raporcie są znakiem ostrzegawczym dla inwestorów przed skokami PMI, co może odbijać się na rynku.

Historyczne wartości wskaźnika business outlook survey

Na poniższym wykresie wyraźnie widzimy, że miesięczne odczyty od czasu recesji (zaznaczonej na niebiesko) przesuwają się stopniowo w górę (jednak przy bardzo dużej zmienności – o czym wspominano już wcześniej). Odczyt z marca znalazł się blisko poziomów zerowych, miesiąc wcześniej jednak rozrysował najwyższy z poziomów od czasów kryzysu gospodarczego.

Wartości historyczne business outlook survey
Wartości historyczne business outlook survey

Korelacja Business outlook survey z innymi wskaźnikami

W przypadku business outlook survey najczęściej wskazuje się na korelację z PMI przemysłowym według ISM. Wykres porównujący średnie wartości wszystkich sondaży regionalnych biur FEDu, Rezerwy Federalnej w Filadelfii oraz PMI według ISM jasno wskazuje, że nie jest to przypadek. Bardzo silne ruchy business outlook survey w górę lub w dół są następnie niejako kopiowane przez główny indeks purchase managers index. O ile sondaże prognoz biznesowych są mało istotne dla notowań USD, to zbiorczy PMI ISM już jak najbardziej i może wpływać na wartość amerykańskiej waluty. W związku z tym Raport FEDu z Filadelfii warto śledzić jako swoisty znak ostrzegawczy przed publikacją właściwego indeksu PMI.

Wyniki sondaży FED Filadelfii pokrywają się z wynikami PMI ISM
Wyniki sondaży FED Filadelfii pokrywają się z wynikami PMI ISM

Silne oraz słabe strony business outlook survey

Za śledzeniem indeksu przemawia przede wszystkim:

Bossa
 • Jego aktualność – pojawia się przed końcem miesiąca i jest pierwszym z publikowanych raportów
 • Specjalne pytania – FED bardzo często dodaje więcej pytań, które pozwalają na wyciągnięcie bardziej szczegółowych wniosków
 • Różnorodność wniosków – trzy stany, w których pobierane są dane to doskonała mieszanka różnych sektorów przemysłu
 • Przejrzystość raportu – przykład specjalnych pytań zaprezentowano na grafice:
pytanie specjalne
Czy spodziewasz się, że łączne wydatki kapitałowe w 2015 będą niższe, takie same lub wyższe niż w zeszłym roku?

Oczywiście Raport FEDu z Filadelfii posiada również swoje słabsze strony:

 • Reprezentuje jedynie sektor przemysłowy (odnosi się bowiem do PMI Przemysłowego)
 • Dotyczy zaledwie trzech stanów
 • Sondaż jest subiektywny
 • Dane z miesiąca na miesiąc mogą być bardzo zmienne (wielkość próby może różnić się nawet o 50% pomiędzy poszczególnymi badaniami).

Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodekFormacja odwrócona głowa z ramionamiFormacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny, Non Farming Payrolls, Beige Book, Claimant Count Change, Durable goods orders, Retail salesŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMostostal Zabrze [MSZ] – czy teraz już spadamy?
Następny artykułTrailing stop czyli krótka droga… zysków
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here