whitebit

Building Permits to rodzaj autoryzacji, który musi zostać przyznany przez rząd lub inny organ regulacyjny przed rozpoczęciem w pełni legalnej budowy nowego budynku lub modernizacji już istniejącej nieruchomości. Amerykańskie biuro ds. spisu powszechnego (U.S. Census Bureu) raportuje ogólną liczbę miesięcznych pozwoleń na budowę każdego 18 dnia miesiąca nastgępnego. Oznacza to, że building permits za wrzesień publikowane są w październiku itd.

Co to jest Building permits?

Miesięczny raport dotyczący pozwoleń na budowę jest dokładnie obserwowany przez ekonomistów oraz inwestorów indywidualnych. Jako, że wszystkie czynniki bezpośrednio powiązane z budową nieruchomości są istotne pod względem gospodarczym (przykładowo finansowanie przedsięwzięcia, zatrudnienie pracowników), building permits mogą być ważną wskazówką odnośnie kondycji gospodarki w najbliższej przyszłości.Historyczne wartości wskaźnika Building permits

Na wykresie poniżej przedstawiono wartości Building Permits w ujęciu miesięcznym od początku 2008 roku do września 2014. W porównaniu do odczytów wcześniejszych wskaźnik od początku 2013 roku znajduje się na historycznie wysokich poziomach.

Pozwolenia na budowę 2008-2014 | Opracowanie własne
Pozwolenia na budowę 2008-2014 | Opracowanie własne

Odczyty pozwoleń na budowę niższe od prognozowanych charakteryzowane są jako negatywne, wyższe od prognozowanych natomiast jako pozytywne.

Powiązanie z innymi wskaźnikami Building permits

Building permits jako wskaźnik bezpośrednio powiązany z rynkiem nieruchomości posiada bardzo duże znaczenie gospodarcze. Jak wspomniano wcześniej, może być wskazówką odnośnie kondycji rynku mieszkaniowego w najbliższej przyszłości, ale i samej gospodarki USA w ujęciu krótkoterminowym.

Jako jeden z głównych wskaźników rynku mieszkaniowego wyraźnie koreluje z indeksem cenowym domów (house price index) oraz housing starts (liczbą nowych mieszkaniowych projektów budowlanych rozpoczętych w danym miesiącu). Należy zwrócić uwagę, że w obliczaniu housing starts brane są pod uwagę pozwolenia na budowę.

HPI opóźnione względem pozwoleń na budowę | Opracowanie własne
HPI opóźnione względem pozwoleń na budowę | Opracowanie własne

Jak widzimy na powyższym wykresie wskaźnik pozwoleń na budowę przesuwa się szybciej – HPI podąża w tym samym kierunku jednak z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Wyraźne pokrywanie się building permits i housing starts | Opracowanie własne
Wyraźne pokrywanie się building permits i housing starts | Opracowanie własne

W przypadku housing starts widzimy, że wskaźnik praktycznie pokrywa się z odczytami pozwoleń na budowę. Jak wspominano bowiem wcześniej building permits są elementem składowym indeksu liczby nowych mieszkaniowych projektów budowlanych rozpoczętych w danym miesiącu.

Wpływ na cenę walut Building permits

W przypadku pozwoleń na budowę zauważalna jest tendencja wpływu na zmienność USD (dolara amerykańskiego). Mówiąc najogólniej, wzrost odczytu niesie ze sobą pozytywne implikacje dla całego sektora mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych, sugerując poprawę zatrudnienia oraz wzrost inwestycji. Jeżeli odczyt przekracza więc prognozy lub jest wyższy od odczytu z miesiąca poprzedniego, wtedy pozytywnie odbija się na wartości USD – doprowadzając często do aprecjacji waluty. Niski odczyt tratowany jest natomiast jako negatywny – powodujący spadek wartości dolara. Można więc pozwolić sobie na uproszczenie do następująco wyglądającej formuły:

  • Wysokie building permits – USD w górę
  • Niskie building permits – USD w dół

Musimy jednocześnie pamiętać, że rynek mieszkaniowy w USA odpowiada około pięciu procentom całej amerykańskiej gospodarki. W związku z tym jego wpływ indeksu na kształtowanie się ceny walut może być znaczny.

Reakcja kursu na odczyty Building permits

Poniższy wykres obrazuje, że przedstawiona przed chwilą teza sprawdza się w wielu przypadkach. Zaznaczony na niebiesko kurs EUR/USD notuje najniższe poziomy w momencie, kiedy zaznaczone na czerwono pozwolenia na budowę znajdują się na wysokich poziomach (umocnienie dolara), jak i odwrotnie – EUR/USD notuje najwyższe poziomy w momencie, kiedy pozwolenia na budowę znajdują się na niskich poziomach (osłabienie dolara).

Wysoi odczyt building pertmis = osunięcie EUR/USD (umocnienie dolara) | Źródło FxStreet
Wysoi odczyt building pertmis = osunięcie EUR/USD (umocnienie dolara) | Źródło FxStreet.

Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodekFormacja odwrócona głowa z ramionamiFormacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny, Non Farming Payrolls, Beige Book, Claimant Count Change, Durable goods orders, Retail sales, Consumer confidence, PMIZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj