Naga Markets

Oficjalna nazwa to “Summary of Commentary on Current Economic Conditions by Federal Reserve District” (określenie potoczne wzięło się z beżowego koloru okładki raportu). Beige Book jest podsumowaniem wydawanym przez Bank Rezerw Federalnych, dotyczącym komentarzy odnośnie aktualnych warunków gospodarczych w USA. W odróżnieniu od wielu standardowych wskaźników nie zajmuje się surowymi danymi. Całość podzielona jest na 13 rozdziałów – 12 z nich to raporty regionalne poszczególnych rejonowych oddziałów FED, które poprzedza podsumowanie ogólnokrajowe (wnioski z raportów stanowych). Beżowa Książka daje możliwość wyciągnięcia wniosków odnośnie sposobu patrzenia na stan gospodarki przez Rezerwę Federalną.

Co to jest Beige Book?

Celem Beige Book jest zapewnienie szerokiego przeglądu stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych, przy uwzględnieniu wielu zmiennych oraz wskaźników. Beżowa Książka porusza więc zagadnienia rynku pracy, zarobków, presji cenowych, aktywności na rynku detalicznym oraz produkcji przemysłowej. Inwestorzy znajdują tutaj komentarze wybiegające w przyszłość i próbujące prognozować trendy w przeciągu następnych miesięcy lub kwartałów.Podstawowe informacje o Beige Book

 • Data publikacji – w każdą środę na dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC (8 razy w roku)
 • Godzina publikacji – 20:00 naszego czasu
 • Zawartość – podsumowanie aktywności gospodarczej poszczególnych regionów USA
 • Publikacja – Federal Reserve Board, za podsumowania sytuacji w poszczególnych regionach odpowiadają lokalne oddziały Rezerwy Federalnej
 • Najnowsze publikacje – Strona Federal Reserve

Znaczenie Beige Book dla rynków

Beżowa Książka sama w sobie nie ma wielkiego wpływu na rynki w ujęciu krótkoterminowym – nie dostarcza bowiem żadnych nowych serii danych. Inwestorzy szukają w Beige Book wskazówek odnośnie kolejnego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwarego Rynku. Przy lekturze warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy retoryka Beżowej Książki wskazuje na obawy związane z inflacją?
 • Czy raport sugeruje potrzebę pobudzenia gospodarki w celu kontynuacji wzrostu?
 • Jak wygląda ocena rynku zatrudnienia w poszczególnych częściach Stanów Zjednoczonych?

Najważniejszą umiejętnością przy efektywnej interpretacji Beige Book jest właściwe analizowanie tego co chce przekazać FED. Od czasu wprowadzenia instrukcji wyprzedzających bardzo wyraźnie widać, że Rezerwa Federalna stara się powiedzieć jak najwięcej, jednak przekazując jak najmniej szczegółów. Ostatnią rzeczą na jakiej zależy oficjelom FED jest bowiem wpędzenie się w kozi róg z powodu niewłaściwej interpretacji tekstu Beżowej Książki przez rynek. W związku z tym inwestor nigdy nie znajdzie tutaj jasnej informacji – nic nie jest po prostu białe albo czarne. Znaleźć można jednak bardzo przydatne wskazówki.

Przed przygotowaniem lokalnych raportów, które tworzą kolejne rozdziały Książki, dyrektorzy poszczególnych oddziałów FEDu przeprowadzają wywiady z liderami danych sektorów przemysłu, przedstawicielami rad innych Rezerw Federalnych oraz prezesami banków. Dzięki temu Beige Book zawiera informacje unikatowe, których nie da się znaleźć w innych wskaźnikach ekonomicznych.

W wielu przypadkach Beige Book służy również jako potwierdzenie innych publikacji – jest tak często między innymi w przypadku Raportu Zatrudnienia.

Beige Book vs USD

Pomimo tego, że raport nie wywołuje bezpośredniej reakcji rynkowej to nie oznacza, że nie ma wpływu na kształtowanie się notowań na rynku walut – przede wszystkim dolara amerykańskiego. Jeżeli ogólny wydźwięk raportu jest pozytywny i wskazuje na rozwój amerykańskiej gospodarki, wtedy jest to istotne wsparcie dla USD. W sytuacji odwrotnej – negatywnych projekcjach Beige Book – możemy spodziewać się osunięć na dolarze amerykańskim.

Silne oraz słabe strony Beige Book

Argumenty przemawiające za śledzeniem publikacji Beige Book zwracają uwagę między innymi na:

 • Wybiegające w przyszłość komentarze rynkowe
 • Świeże spojrzenie na kondycję gospodarczą
 • Książka próbuje zebrać w całość kawałki układanki z posostałych raportów makroekonomicznych w spójną całość
 • Jest to jeden z nielicznych wskaźników biorący pod uwagę region geograficzny (a nie branżę, czy sektor)

Beige Book nie jest oczywiście pozbawiona niedoskonałości. Za najistotniejsze słabe strony raportu uważa się:

 • Brak nowych danych liczbowych
 • Bardzo dużo zagmatwanej retoryki Rezerwy Federalnej
 • Ciężko wyciągnąć wnioski odnośnie konkretnej branży
 • Każdy region może skupić uwagę na innych elementach aktywności gospodarczej

Musimy pamiętać, że przy tak specyficznych wskaźnikach jak Beige Book nie można spodziewać się rynkowych niespodzianek, które wywołają nagłe ruchy na walutach oraz indeksach. Beżowa Książka dostarcza jednak unikatowe spojrzenie na aktywność gospodarczą oraz rzuca światło na to w jaki sposób FED podchodzi do swoich decyzji i odpowiedzialności związanych z kreowaniem polityki monetarnej.

Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodekFormacja odwrócona głowa z ramionamiFormacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny, Non Farming Payrolls, Beige Book, Claimant Count Change, Durable goods orders, Retail salesDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

 • Powiązane zagadnienia:
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj