Naga MarketsSławomir Mentzen nie mógł zweryfikować konta na BitBay, giełda kryptowalut odpowiada
Sławomir Mentzen

Polski polityk i wiceprezes Partii KORWIN, Sławmoir Mentzen, jest postacią, której z pewnością nie trzeba przedstawiać osobom, które w jakikolwiek sposób interesują się polską polityką. Na swoim Twitterze poinformował 12 marca, że nie udało mu się zweryfikować konta na kryptowalutowej giełdzie BitBay ponieważ jest „eksponowany politycznie”. Platforma odpowiada na zarzuty, a w dyskusję włączyli się znani polscy analitycy rynkowi oraz inni politycy.

  • Sławomir Mentzen w swoim wpisie na Twitterze krytykuje giełdę BitBay za brak autoryzacji jego konta
  • BitBay odpowiada na zarzuty sugerując, że w ramach przepisów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML) nie może inwigilować osób zajmujących eksponowane stanowisko polityczne (PEP)
  • W dyskusję zaangażował się między innymi Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia oraz polski polityk Przemysław Wipler

BitBay odmawia weryfikacji konta Sławomirowi Mentzenowi, chodzi o przepisy AML

– Właśnie @BitBay odmówił weryfikacji mojego konta, ponieważ jestem eksponowany politycznie. Kryptowaluty miały być po to, aby nas uwolnić od obecnego systemu finansowego. To bardzo przykre, że czołowa firma ze świata krypto zachowuje się gorzej, niż tradycyjne, dziadowskie banki – pisał w piątek na Twitterze Sławomir Mentzen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na odpowiedź giełdy nie trzeba było długo czekać. Ta zauważa, że fakt odmowy weryfikacji konta wynika z przyjętej przez platformę strategii, która nie chce inwigilować osób zaangażowanych politycznie (PEP), tłumacząc to obowiązującymi przepisami AML, dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. „Jesteśmy za całkowitą wolnością. Stop inwigilacji” – podsumował swój wpis BitBay.

Osoba zajmująca eksponowane stanowisko polityczne (PEP) jest definiowana przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) jako “osoba, której powierzono znaczącą funkcję publiczną. Ze względu na ich pozycję i wpływy uznaje się, że wiele osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne zajmuje pozycje, które potencjalnie mogą być nadużywane w celu popełniania przestępstw prania pieniędzy i powiązanych przestępstw źródłowych, w tym korupcji i łapownictwa, jak również prowadzenia działalności związanej z finansowaniem terroryzmu. (…)”.

Ponadto PEP to “osoby, które pełnią lub pełniły znaczące funkcje publiczne oraz członkowie ich rodzin i bliscy współpracownicy, przy czym pojęcie to obejmuje zarówno krajowych, jak i zagranicznych PEP”, wynika z obecnej treści przepisów.

Wiele platform finansowych, jeżeli ustali, że dany użytkownik zajmuje eksponowane stanowisko polityczne wymaga podania źródła pochodzenia środków. W tym przypadku BitBay tłumaczy, że nie chce tego robić, w związku z czym nie może też zakończyć procesu weryfikacji konta.

Daniel Kostecki, analityk Conotoxia, dołączając do dyskusji stwierdza, że to politycy – czyli grupa reprezentowana przez Mentzena – narzuciła na giełdy kryptowalutowe procesy weryfikacyjne.

– Kiedyś wystarczył email, hasło i karta kredytowa. Ale przyszły regulacje prawne tworzone przez polityków i jest to, co jest – komentuje Kostecki.

Przemysław Wipler dodaje natomiast, że takie działania na giełdach wymusiła m.in. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz rząd. Tłumaczy, że są to „procedury wynikające z zaleceń pokontrolnych KNF wobec podmiotu świadczącego usługi płatnicze wobec BitBaya”

Dyskusję podsumował sam Sławomir Mentzen stwierdzając krótko, że BitBay ma prawo do nieobsłużenia go jako klienta, a on ma prawo skrytykować tę decyzję. „Nie narzekam na przepisy, tyko na BitBay” – komentował polski adwokat.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji orlen | ropa naftowa kurs | dow index | mercator forum parkiet | gielda forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. mentezen to jest polskie nazwisko???
    berkovitz też???
    btw, stawiam 1 BTC, że do końca 2021 r. bitbay zniknie.
    socjo małpa gmail. com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here