Naga MarketsW dziale „Sławni Traderzy” prezentujemy historie, przeżycia oraz rady ludzi, którzy stali się sławni dzięki rynkowi. Możecie przejrzeć wszystkie artykuły tutaj.

Leo Melamed: Od Białegostoku do Chicago

Leo Melamed, urodził się w 1932 roku w żydowskiej rodzinie w Białymstoku (Polska). W 1939 roku został zmuszony do opuszczenia Polski przez nazistów i wraz z rodziną wyjechał na Litwę. Później wszyscy otrzymali wizę tranzytową do Japonii. Rodzina wyruszyła w drogę koleją transsyberyjską przez Rosje do Japonii. W 1940 roku rodzina Leo emigrowała do USA, gdzie zamieszkali w Chicago.

W 1950 roku Leo zrobił medyczny oraz prawny kurs w Jochn Marshall Law School w stanie Illiois. W trakcie nauki Melamed znalazł prace w Merrill, Lynch, Pierce, Fenner& Bean, gdzie robił zwykłą papierkową robotę. L. Melamed zaczął pracować na Giełdzie Towarowej w Chicago (Chicago Mercantile Exchange) . Czuł się tam jak „Alicja w krainie czarów”, szum, gesty i emocje to było właśnie to czego szukał.

Kontrakty futures marnie i biednie wyglądały w tym czasie, do tego państwo zadeklarowało, że będzie stabilizować cenę na masło i jajka. Do tego zakazali handlować cebulą. Pozostały jeszcze tylko 2 towary którymi można było handlować – bydło oraz pogłowie świńskie. Leo wybrał handel pogłowiem świńskim. Aby opłacić miejsce na giełdzie musiał pożyć 3 tysiące dolarów. Leo nie rzucił od razu wszystkiego, nadal kontynuował pracę jako prawnik i spekulował w wolnym czasie.

Karieta spekulanta z prawdziwego zdarzenia

W 1965 Leo Melamed ostatecznie skończył karierę prawnika i całkowicie zajął się spekulacją. W 1967 został mianowany do rady nadzorczej giełdy, następnie 1969 roku został przewodniczącym Giełdy Towarowej w Chicago. Melamed wiedział, że reformy są potrzebne. Próbował wprowadzić nowe towary takie jak ziemniaki i metal, ale płynność i zainteresowanie było tak nikłe, że to mu się nie udało.

Kluczowym wydarzeniem było odwołanie zabezpieczenia złotem dolara amerykańskiego przez Richarda Nixona w 1971 roku. Po tym wydarzeniu Melamed uświadomił sobie, że kursy walutowe będą się wahać oraz inwestorzy będą chcieli zabezpieczać walutowe ryzyko. Leo zaczął realizować idee stworzenia takich kontraktów futures. W 1972 roku on współpracował przy tworzeniu International Money Market (IMM), gdzie były wprowadzone pierwsze na świecie kontrakty futures w 8 walutach. W następnych latach Melamed dalej wprowadzał na CME i IMM nowe instrumenty finansowe.

Należały do nich kontrakty futures na bony skarbowe USA w 1976 roku, kontrakt EURUSD w 1981 roku i futers na indeksy giełdowe w 1982 roku. 20 Lat po powstaniu kontraktów futures Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Merton Miller nazwał je „Najbardziej znaczącą innowacją za ostatnie 20 lat”. Leo obecnie znajduje się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi z Chicago w biznesie. Melamed napisał również kilka książek za które dostał liczne odznaczenia. Najbardziej popularne to: “Escape to the Futures”, “For Crying Out Loud”, “Leo Melamed on the Markets”.

W 1987 roku Melamed wspierał utworzenie i wprowadzenie pierwszego na świecie elektronicznego systemu spekulacyjnego „Globex”. Później był członkiem komitetu doradczego U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC), był również specjalnym doradcą na rynkach terminowych dla rządów na całym świecie. W 1993 roku założył własną firmę konsultingową Melamed&Associates. W 2010 został powołany do Międzynarodowej Rady Doradczej (International Advisory Council (IAC)) w China Securities Regulatory Commission, (CSRC). Od 2014 roku jest prezesem Strategicznego Komitetu Sterującego oraz członkiem zarządu CME Group.

logo_xm_2Artykuł powstał przy współpracy z brokerem XM. Promocja – załóż konto i otrzymaj 30USD bez depozytu. Broker XM oferuje handel FX, CFD, ropa i złoto. Zobacz również ofertę szkoleń internetowych: Webinariatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here