Naga MarketsLarry Williams

Larry Williams urodził się w 1942 roku w USA w mieście Billing w stanie Oregon. Od dzieciństwa był aktywnym człowiekiem i dążył do samodzielności – pracował, często pomagał swojemu ojcu, uprawiał sport oraz był redaktorem w szkolnej gazecie sportowej. Po skończeniu szkoły zaczął studiować na Uniwersytecie Oregon w Eugene, który skończył w 1964 roku. Po studiach rozpoczął pracę w jednej z agencji reklamowych w Nowym Jorku jako korektor. Później powrócił do swojego rodzinnego miasta, gdzie zaczął wydawać własną gazetę „The Origon Report”, w której publikował wiadomości polityczne oraz ekonomiczne stanu Oregon.


Larry Williams – od gazety do zainteresowania spekulacją

Właśnie dzięki tej pracy Larry zainteresował się spekulacją na rynku. Sam często wspomina tę historię – zauważył kiedyś w gazecie notatkę o tym, że akcje jednej ze spółki urosły o 2.5 punktu. Zaciekawiło go to i zapytał przyjaciela, o co w tym chodzi. Ten wytłumaczył mu, że gdyby kupił akcje wczoraj, dziś zarobił by 250$. W środku lat 60. 250$ dolarów stanowiło naprawdę znaczną kwotą (np. hamburger w McDonaldzie kosztował wtedy 0,15$). Nikt ze znajomych Williamsa nie zarabiał tyle pieniędzy na dzień. Zainteresowanie Larry’ego rynkiem stawało się coraz większe, gdyż dzięki temu mógł osiągnąć wolność finansową. Na początku zaczął czytać literaturę o rynku, która była dostępna w miejscowej bibliotece, później odwiedzał biura brokerskie i dowiadywał się, jak to wygląda od wewnątrz. Następnie postanowił spróbować własnych sił na rynku, w rezultacie czego stracił część swojego kapitału.

W 1966 Larry zaczął pracować na rynku papierów wartościowych, rok później zdobył świadectwo konsultanta finansowego. Jeden z kolegów Larry’ego obserwował jego metodę inwestowania i doradził mu, aby spróbował swoich sił na kontraktach futures. Williams zdecydował się na ten krok, przekonał się do tych kontraktów i zaczął zajmować się tylko nimi.

Na początku lat 70. Larry zarobił swój pierwszy milion na rynku. Światową sławę przyniosło mu zwycięstwo w prestiżowym turnieju dla traderów – Robbins World Cup – w 1987 roku, w którym osiągnął stopę zwrotu ponad 11000% z 10000$ do ponad 1147000$. Gdyby nie „czarny poniedziałek” 19 października, kiedy indeks Dow-Jones spadł na około 23%, Larry prawdopodobnie osiągnął by stopę zwrotu około 20000% lub większą. Po zwycięstwie kontynuował tradować oraz zaczął prowadzić szkolenia. W 1997 roku ponownie zarobił ponad milion, tym razem z 50000$. Takie duże stopy zwrotu oczywiście nie świadczą o tym, że co miesiąc wychodził na „+” na rynku, jest on również człowiekiem i popełnia błędy.

Larry Williams spytany w jednym z wywiadów o to. czy trading jest dla wszystkich stwierdza, że “Właściwie myślę, że jest tylko dla niewielu. Nie wszyscy potrafią poradzić sobie z emocjami, z ryzykiem, z całkowitym skupieniem i koncentracją. To nie jest biznes dla tchórzliwych ani leniwych. Nie ma tutaj szybkich fortun. Podobnie jak nie ma w żadnym innym biznesie. Zawsze będzie konieczna ciężka praca. Trading zdaje się natomiast przyciągać osoby, które chcą zarobić bez ryzyka i wysiłku”

Autor wskaźników i indykatorów rynkowych

Larry Williams jest autorem kilku identyfikatorów, spośród których najbardziej popularnym jest WIL %R, nazywany także procentowym rozrzutem Williamsa. Napisał również kilka książek o tradingu, które są znane wśród traderów na całym świecie.

Książki, które można kupić w Polsce:

Po jakimś czasie Williams bardziej skoncentrował się na innych dziedzinach życia takich jak boks (był menadżerem bokserów), bieg maratoński, archeologia i polityka. W ostatniej dziedzinie Larry jednak nie zdołał osiągnąć tak wiele. Kilka razy próbował zostać senatorem stanu Montana i za każdym razem mu się to nie udawało – przegrywał 5% różnicą głosów.

Larry Williams – poglądy na rynek

Williams dokładnie bada rynek. Uważa, że przyczyny zmiany cen znajdują wytłumaczenie w niektórych zdarzeniach z przeszłości. Właśnie dlatego większość jego identyfikatorów nie pokazują teraźniejszego poziomu ceny, a charakteryzują stan rynku, co może pomagać w podejmowaniu decyzji , jakiego typu pozycje otworzyć.

Jego zdaniem każdy trader, który odniósł sukces, ma 3 podobne cechy:
1) Silną chęć zarobienia pieniędzy,
2) Chęć pokazania swoich możliwości,
3) Wewnętrzne niezadowolenie z aktualnej sytuacji życiowej.

Więcej o rynkowych poglądach Larry’ego Williamsa przeczytasz w osobnym artykule.

“Sekrety Tradingu Krótkoterminowego” – polskie wydanie książki Williamsa pod patronatem Comparic.pl

360x433W swojej książce “Sekrety tradingu krótkoterminowego” Williams zamieścił ponad 80 tabel statystycznie potwierdzających wiarygodność określonych zależności rynkowych lub obalających te błędne, ale powszechnie wykorzystywane. Oprócz tego w publikacji można znaleźć układy oferujące proste i skuteczne sposoby wejścia na rynek. Książka jest przeznaczona dla osób szukających gotowych rozwiązań z dziedziny price action, jak i inwestorów bardziej zaawansowanych, dla których nauka procesu budowy systemów transakcyjnych będzie cennym wzbogaceniem warsztatu pracy.

Więcej informacji na temat książki oraz samego autora można uzyskać bezpośrednio w tym miejscu.

  • W dziale „Sławni Traderzy” prezentujemy historie, przeżycia oraz rady ludzi, którzy stali się sławni dzięki rynkowi. Możecie przejrzeć wszystkie zaprezentowane postaci tutaj.
  • Pogląd na rynek wybranej osoby przeczytacie tutaj.
  • Rady oraz wskazówki, których udzielają i przestrzegają zaprezentowani „Guru” rynku możecie przeczytać tutaj.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here