Naga Marketsmurphy

W dziale „Sławni Traderzy” prezentujemy historie, przeżycia oraz rady ludzi, którzy stali się sławni dzięki rynkowi. Możecie przejrzeć wszystkie artykuły tutaj.

John Murphy jest inwestorem średnioterminowym i twierdzi że analiza techniczna działa na każdym interwale czasowym. Czas jego inwestycji jest od 1 miesiąca do 6 miesięcy. John analizuje rynek jako sektory.

Kiedy Murphy widzi perspektywy na wzrosty sektora produkcyjnego to następnym jego krokiem jest wyszukanie akcji z tego sektora które radzą sobie lepiej od innych.

John jest analitykiem technicznym i uważa, że najpierw analityk powinien szukać sygnału technicznego do zajęcia pozycji. Zdaniem Johna Murphy traderzy, które tego nie robią  popełniają bardzo poważny błąd.

Np. Jeśli ktoś szuka okazji do odwrócenia trendu to najpierw powinna się pojawić techniczna formacja, która będzie zapowiadać odwrócenie trendu. Później już można analizować sytuację fundamentalną, która potwierdzi odwrócenie trendu.

Kolejnym plusem technicznego analityka jest to, że może śledzić wiele rynków na raz. Fundamentalne analitycy specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Np. Fundamentalny analityk który specjalizuję się w analizie spółek technologicznych w gorszy period dla tych spółek nie może inwestować. W międzyczasie kiedy akcje spółek technologicznych „umarły” analitycy techniczne zaczęli inwestować w spółki z innych sektorów oraz w instrumenty finansowe.

John nie zaleca stosowanie zbyt wielu wskaźników. Sam nie zwraca uwagi więcej niż na sześć wskaźników. Ulubionym wskaźnikiem Johna jest On Balance Volume.

 

Rady które John J. Murphy udziela inwestorom możecie Państwo przeczytać niżej. 

 

1) „Mapa trendu“

Zaczynajcie analizować wykres od miesięcznego, tygodniowego interwalu na których możecie zobaczyć kilka lat. Większy interwal daje lepsza widoczność perspektywy długoterminowej. Po tym jak zidentyfikowaliście trend na wyższym interwale możecie przejść do niższych interwalów. Jeśli zaczynicie z niższych to może wam przeszkodzić i możecie nie zauważyć dużo istotnych rzeczy. Nawet jeśli tradujecie intraday osiągniecie większy sukces jeśli będziecie stosować ta zasadę.

2) Zidentyfikujcie trend

Trendy można podzielić po czasu, długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. Na początku musicie zdecydować jaki trend chcecie tradować. Musicie upewnić się ze tradujecie w dobrym kierunku. Kupujcie dołki jeśli trend wzrostowy lub sprzedawajcie szczyty kiedy trend spadkowy. Jeśli inwestujecie w trendzie średnioterminowym dobry efekt osiągniecie przy użyciu wykresów tygodniowych oraz dniowych. Jeśli jesteście daytraderami, dobrym rozwiązaniem jest używać wykresów dziennych oraz intraday. W każdym przypadku musicie zaczynać analizować od większych interwałów czasowych i później przychodzić na niższe.

3) Używajcie wsparcia i opory

Najlepsze miejsca dla zakupów to okolicy wsparcia. Najlepsze miejsce dla sprzedaży to okolicy oporu. Jeśli wsparcie/opór jest przełamany, stanowi on później funkcje odwrotna, czyli wparcie będzie oporem a opór wsparciem.

4) Mierzcie wielkości korekt.

Mierzcie wielkości korekt procentami. Korekty stanowią znaczącą cześć ruchu ceny w trendach. Najczęstszym miejscem zakończenia korekty to 50% wzniesienia ruchu. Mała korekta to zazwyczaj 38% wzniesienia ruchu, duża to 62% wzniesienia. Jeśli mamy świeży trend w trakcie pierwszej korekty dobrym miejscem na dołączenia się do trendu to 33-38% całego wzniesienia.

5) Rysujcie linie

Rysujcie linie trendu na wykresach. Linie trendu to jeden z najprostszych i z najskuteczniejszych narzędzi. Dla narysowania linii trendu potrzebujecie tylko linie która będzie łączyć ze sobą 2 dołki/szczyty i należy zaczekać na 3 test linii. Wiarygodna linia trendu powinna być przetestowana 3 razy i zaakceptowana przez rynek. Im bardziej jest testowana i utrzymywana tym mocniejsza ona jest.

6) Podążajcie za średnimi

Podążajcie za średnimi ruchomymi. Średnie dają bezpieczne sygnały kupna i sprzedaży. Średnie informują o tym, ze trend nadal trwa i pomagają potwierdzić jego odwrócenie. Popularne są również sygnały do otwarcia pozycji po przecięciu średnich. Najbardziej popularne sygnały przecięcia średnich – 4 i 9 okresowych, 9 i 18 okresowych, 5 i 20 okresowych. Jeśli szybka średnia przecina wolna od góry jest to sygnał sprzedaży, jeśli od dołu jest to sygnał kupna. Przełamanie przez cenę 40 dzienna średnią również naje dobry sygnały do otwarcia pozycji.

7) Badajcie zmiany trendów

Badajcie zachowanie oscylatorów. Oni pomagają wyjaśnić wykupienie i wyprzedanie rynku. Większość inwestorów spogląda na 7 lub 14 dniowy Stochastics lub 7, 9, 14 dniowy RSI. Dywergencja miedzy oscylatorem i ceną, często sygnalizuje o momencie zmiany trendu.

8) Pamiętajcie o sygnałach ostrzegawczych

Spoglądajcie na histogram MACD i zaciskajcie zlecenia stop kiedy oscylator MACD zaczyna zniżkować.

9) Dynamika trendu

Musicie obserwować dynamikę trendu. Głównie trzeba zwracać uwagę na świecy, jeśli trend jest dynamiczny świece wzrostowe cały czas mają wyraźne korpusy, jeśli trend jest dość słaby tę korpusy będą małe i jakieś niespodziewane wydarzenie może całkowicie zmienić trend.

Interesująca opinia 

John J. Murphy ma ciekawe zdanie  na temat indexu DOW JONES. Twierdzi, że index pokazuje swoją sile w ostatnim kwartale roku i wtedy ważne jest wyłapanie rynkowych okazji.

Wspomóż nas! Jeśli podoba Ci się to, co czytasz lub oglądasz, proszę udostępnij w formie postu na swoim koncie społecznościowym, żeby więcej ludzi mogło do nas trafić. Przyciski pod artykułem.

Ponieważ cały portal jest dostępny dla czytelników za darmo, zarabiamy tylko na ruchu. Możesz nas wesprzeć i nic Cię to nie będzie kosztowało. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage’a, wpisania adresu e-mail w newsletter (pomarańczowa strzałka u góry) oraz subskrypcji konta Youtube.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here