Naga MarketsJACK D.SCHWAGER

Syn belgijskich emigrantów, który obecnie uważany jest za jednego z największych ekspertów od kontraktów futures. Autor tytułów określanych mianem “elementarzy każdego inwestora”. Mowa tutaj między innymi o Czarodziejach Rynku oraz Analizie technicznej rynków terminowych. Dzisiaj na łamach portalu Comparic chcielibyśmy przedstawić naszym Czytelnikom postać IDEALNEGO TRADERA według Jacka Schwagera.


Wejście w pozycję

 1. Róbcie selekcje miedzy otwieranymi pozycjami. Selekcja powinna dzielić pozycje długoterminowe od krótkoterminowych. Średnie ryzyko na krótkoterminową transakcję powinno być mniejsze od ryzyka na transakcje długoterminowe. Długoterminowe transakcje powinny być priorytetowymi ponieważ są one ważniejsze dla odniesienia sukcesu w tradingu. Wielu traderów dopuszcza się takich błędów i skupiają się na krótkoterminowym wahaniu cen. Ten błąd prowadzi do upuszczenia okazji uczestniczenia w głównym ruchu ceny.
 2. Jeśli widzicie długoterminowy trade, nie bądźcie drobiazgowi w stosunku do ceny otwarcia pozycji. Strata jednego ruchu może przewyższyć 50 lepszych cen otwarcia pozycji.
 3. Otwarcie każdej długoterminowej pozycji należy planować i dokładnie obmyślać. Taka decyzja nigdy nie może być impulsem.
 4. Znajdźcie system inwestycyjny, który wyraźnie pokazuje gdzie i jaką otworzyć pozycje. Nie otwierajcie pozycji bez dokładnego spełnienia wszystkich warunków do otwarcia pozycji (czasami można otworzyć pozycje z małym odchyleniem jeśli przy tym innym poziomie znajduje się wiele czynników potwierdzających słuszność otwarcia pozycji).
 5. Jeśli ustawiacie zlecenie oczekujące w trakcie sesji i liczycie na to, że zlecenie zostanie aktywowane i tak się nie dzieje to trzymajcie się tej zasady dopóki zlecenie nie zostanie aktywowane lub przestanie być atrakcyjne. Zbyt szybkie usunięcie zleceń oczekujących może doprowadzić do upuszczenia dobrych okazji do zarobku.
 6. Przy wyszukiwaniu momentów zwrotnych w trendzie należy czekać na pojawienie się formacji, która to sygnalizuje. Nie należy otwierać pozycji na poziomach cenowych popartymi poziomami wsparcia/oporu. Ta zasada jest bardzo ważna na instrumentach, które są na długoterminowych maksimach/minimach. W większości przypadkach kiedy cena osiąga takie poziomie to cena oscyluje tam przez długi okres czasu. Formacje V w takich miejscach są bardzo rzadkie. Nawet jeśli one występują to po nich zaczyna się tworzyć jakaś formacja, która zazwyczaj daje korzystny stosunek zysku do ryzyka.
 7. Jeśli przez przypadek spojrzeliście na wykres cenowy i widzicie okazje inwestycyjną pod otwarcie konkretnej pozycji to należy otworzyć ją, nie zapominając o ryzyku oczywiście.
 8. Nie powstrzymujcie się od handlu w trendzie, w którym opuściliście okazje uchwycenia większej części ruchu. Jeśli widzicie rozsądny poziom s/l.
 9. Nie tradujcie przeciwko byczych oraz niedźwiedzich pułapek(formacji które nie zadziałały jak należy), nawet jeśli macie jakieś powody do otwarcia pozycji.
 10. Nigdy nie otwierajcie pozycje w kierunku ruchu w którym wystąpiła luka cenowa.
 11. Nigdy nie zwiększajcie pozycji przy pierwotnych poziomach otwarcia pozycji po tym jak rynek już wcześniej wygenerował znaczący zysk na tej pozycji. Fakt, że rynek całkowicie się cofnął do cen otwarcia pozycji jest negatywnym znakiem do otwarcia pozycji. Zwiększenie takiej pozycji może poprowadzić do tego, że przez zmniejszenie poziomu stop lossa poziomy cenowe zaczepią go.

Wyjście z pozycji

 1. Przy otwarciu pozycji musicie wiedzieć gdzie musi być ustawiony poziom s/l dla niej.
 2. Zamykajcie każdą pozycje, jeśli macie wyraźne formacie przeciwko niej. Zadajcie sobie pytanie: „Jaka pozycja będzie rozsądna w obecnej sytuacji rynkowej“. Jeśli odpowiedz jest sprzeczna z posiadana pozycja to należy ja zamknąć. Jeśli więcej argumentów przemawia za trzymanie pozycji to ja zatrzymajcie.
 3. W każdym wypadku pozycja powinna być zamknięta jeśli cena osiągnęła poziom s/l, który był wyznaczony przy otwarciu pozycji.
 4. Jeśli w pierwszy dzień otwarcia transakcji okazuje się, że mocno się mylicie to należy niezwłocznie ją zamknąć. Jeśli przeciwko wam pojawia się luka cenowa jest to bardzo silny sygnał do zamknięcia pozycji którego lekceważyć nie wolno.
 5. W przypadku silnego momentum przeciwko waszej pozycji należy niezwłocznie ją zamknąć lub przestawić stop loss na breake even. W przypadku silnego momentum z luką należy niezwłocznie zamknąć pozycje.
 6. Jeśli zmienność wychodzi za ramy zmienności przyciętej i widzicie świece wskazującą na przeciwny kierunek do waszej pozycji to musicie ją zamknąć. Np. Jeśli zmienność przycięta to 50 punktów i zwiększa się ona do 100-150 przy czym powstaje świeca w kierunku przeciwnym niż przewidujecie to należy pozycję niezwłocznie zamknąć.
 7. Jeśli wchodzicie w pozycje na poziomie wsparcia/oporu i cena wpada w konsolidacje zamiast odwrotu ruchu cenowego to wychodźcie z tej pozycji.
 8. Rada do analityków oraz managerów finansowych: jeśli czujecie, że wasze wcześniejsze rekomendacje, transakcje, analizy są błędne to zmieniajcie swoje zdanie.
 9. Jeśli nie macie możliwość pilnować waszych pozycji to albo zamykajcie je, albo ustawiajcie poziomy t/p i zlecenia oczekujące jeśli widzicie dobre miejsce na wejście w pozycje.
 10. Nie relaksujcie się jeśli macie otwarta pozycje. Nawet jeśli macie na niej pokaźny zysk. Jeśli uformuje się formacja, która będzie sugerować zamknięcie pozycji to należy to zrobić na niższym poziomie zysku niż był on zakładany na początku.
 11. Walczcie z chęcią natychmiastowego powrotu na rynek po zaksięgowaniu strat. Takie powroty skutkują zwiększeniem strat. Jedynym powodem powrotu na rynek będzie zmiana rynkowej sytuacji. Czyli spełnienie nowych warunków do otwarcia nowej pozycji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here