Naga MarketsAutor: NICCOLO' CARANTI | Creative Commons License
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/George_Soros_-_Festival_Economia_2012_01.JPG

W dziale „Sławni Traderzy” prezentujemy  historie, przeżycia oraz rady ludzi, którzy stali się sławni dzięki rynkowi. Możecie przejrzeć wszystkie zaprezentowane postaci tutaj.
Pogląd na rynek wybranej osoby przeczytacie tutaj.
Rady oraz wskazówki, których udzielają i przestrzegają zaprezentowani „Guru” rynku możecie przeczytać tutaj.

George Soros  urodził się w Budapeszcie w 1930 roku w rodzinie żydowskiej, która nosiła nazwisko Schwarz. Zanim przejdziemy do historii i życia prezentowanej postaci, kilka słów należy poświęcić również ojcu Sorosa, Tvidarowi Schwarzowi, który odegrał ważną rolę w życiu syna. Przede wszystkim, był  odważny – w 1914 roku był ochotnikiem podczas I wojny światowej, do której przystąpił nie ze względu na patriotyzm, lecz po prostu „nie chciał stracić takiej unikalnej możliwości.” Po wojnie był adwokatem oraz zarządzał majątkiem rodziny. Był hojny, starał się niczego nie odmawiać sobie oraz rodzinie.

 W 1936 roku rodzina George’a w związku z hitlerowskimi nastrojami zmuszona była zmienić swoje nazwisko na Soros. Podczas wojny musieli używać fałszywych dokumentów w celu uniknięcia śmierci. George Soros twierdzi, że „nawet w najcięższych momentach nigdy nie widział na twarzy swojego ojca strachu i rozpaczy”. W latach 1945-1947 w czasie hiperinflacji na Węgrzech, George po raz pierwszy zaczął handlować walutą.

W 1947 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, za co po dzień dzisiejszy jest wdzięczny ojcu. Uczył się w szkole ekonomicznej London School of Economics, gdzie jednym z jego nauczycieli był Carl Popper, którego koncepcje miały duży wpływ na życie Węgra. Po skończeniu nauki Soros nie mógł znaleźć odpowiedniej pracy. Po nieudanych próbach ustatkowania się w Wielkiej Brytanii finansista zdecydował się wyjechać do USA. Plan wyjazdu udało się zrealizować w 1956 roku. Tuż po przyjeździe George rozpoczął pracę na Wall Street.

Właśnie w Stanach Soros zaczął inwestować. Po pewnym czasie zauważył, że ma do tego talent. W 1967 roku zajmował już  pozycję dyrektora działu badań u brokera Arnhold and S. Bleichroeder. Od 1969 roku zaczął prowadzić własne inwestycyjne fundusze – najpierw First Eagle, póżniej Double Eagle, a następnie  wspólnie z Jimem Rogersem stworzył Quantum.  Znajomości w świecie finansów pomogły mu zainteresować bogatych klientów. W czasie gdy większość funduszów traciło od stycznia 1969 roku po grudzień 1974 roku, kapitał funduszu wzrósł na wartości prawie trzykrotnie – z 6,1 mln do 18 mln dolarów. W 1976 roku fundusz wzrósł jeszcze na 61,9%, a w 1977 roku (wtedy kiedy indeks DOW-JONES spadł na 13%) fundusz urósł o 31,2%.

Złamanie Banku Anglii było transakcją, dzięki której Soros stał się znaną postacią w świecie finansów. W „czarną środę” 16 września 1992 roku George otworzył pozycję krótką o wielkości około $ 10 mld, na czym zarobił w jeden dzień około $ 1.1 mld. W rezultacie rząd został zmuszony do wycofania funta z mechanizmu ERM (Europian Exchange Rate Mechanism). W 1997 brytyjskie ministerstwo oszacowało straty na 3.4 mld funtów. Od tego momentu Sorosa nazywają „człowiekiem, który złamał Bank Anglii”.

Mimo dużych zysków Węgier miał również  duże straty. „Największym błędem w życiu” nazywa kupno pakietu akcji rosyjskiej firmy „Sviazinvest”. Za 25% akcji wraz z Potaninym zapłacili $ 1.875 mld. W 2004 r. Soros sprzedał akcje za $ 625 mln, po czym w 2006 r. następny właściciel sprzedał akcje za $ 1.3 mld.

G. Soros aktywnie angażował się w politykę: pod koniec 1998 oraz na początku 1999 r. pomagał wyjść z kryzysu Brazylii. Wspierał również „pomarańczową rewolucję” na Ukrainie oraz rewolucję w Gruzji, jego organizacja pomagała prezydentowi Saakashvili. George jest przeciwnikiem korupcji oraz zwolennikiem legalizacji marihuany. Miał również kilka spraw sądowych dotyczących finansów oraz życia prywatnego.

Obecnie Soros ma pięcioro dzieci, którzy pomagają mu w interesach. Prowadzi dobroczynne organizacje, których filie istnieją w około 30 krajach na świecie i na które przeznacza około $ 300000 rocznie począwszy od 1979 r.

Można śmiało stwierdzić,  że jest on osobą dość kontrowersyjną.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here