Naga MarketsDr Alexander Elder

W dziale „Sławni Traderzy” prezentujemy historie, przeżycia oraz rady ludzi, którzy stali się sławni dzięki rynkowi.

Dr Alexander Elder przekonany jest, że psychologia jest bardzo znaczącym czynnikiem w spekulacji rynkowej. Dlatego każdy początkowy trader powinien trenować psychologiczną stabilność – właśnie ta umiejętność pomoże uniknąć finansowych strat od nieudanych transakcji oraz niesprawdzonych strategii. Bardzo często po udanej transakcji początkowi traderzy podejmują nieprzemyślane decyzje, które w 90% nie są słuszne. Zanim zaczniesz handlować, musisz mieć świadomość, że każdy trader, nawet zawodowy, może się pomylić.

Doktor twierdzi, że niezbędne jest przyzwyczajenie, adekwatny stosunek do własnych niepowodzeń oraz umiejętność wyciągania wniosków. Spora część ludzi uważa, że notowania są chaotyczne, porównują rynek do kasyna. Jeśli tak jest, to dlaczego jest używana analiza techniczna? Praktyka pokazuje, że cena zależy od psychologicznego przywiązania graczy do odpowiednich poziomów cen.

Alexander Elder zauważa, iż analityk techniczny jest również fachowym psychologiem i ten czynnik pomaga mu w przeprowadzaniu udanych transakcji. Gdy informacje wpływają na silne ruchy cenowe (niezgodnie z techniczną sytuacją), zazwyczaj zostawiwią po sobie ślad na wykresach. Trader, który zna tajniki analizy technicznej jest w stanie zrozumieć sygnały płynące z wykresów i dzięki temu będzie mógł zareagować wcześniej od tych graczy, którzy wolą śledzić wiadomości.

Dr Elder uważa, że stan psychiczny człowieka odgrywa największe znaczenie podczas drogi do osiągnięcia sukcesu na rynku. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to on zwrócił uwagę inwestorów na rolę psychologii w inwestowaniu. Podejście dr. Alexandra przyczyniło się nie tylko do wzbogacenia jego własnego kapitału, ale również okazało się pomocne dla innych inwestorów w osiągnięciu sukcesu na rynku bez większego fizycznego i psychicznego przemęczenia.

Spore znaczenie należy również nadać tematowi zarządzania kapitałem. Elder wykorzystuje zasadę ryzyka 2% na transakcje, to znaczy, że każda nieudana transakcja nie powinna zmniejszać kapitału więcej niż na 2%. Uważa on, że każdy sam może zadecydować, jakie ryzyko na transakcje będzie ponosić, ale wiadome jest to, że zarządzanie kapitałem jest zbyt ważne w spekulacji, aby je lekceważyć.

Według Eldera intuicja może być obecna tylko u doświadczonych graczy, którzy w ciągu wielu lat ulepszali swoje umiejętności i przeżyli dużo radosnych oraz ciężkich chwil na rynku. Tacy ludzie to „guru” rynku i jakimś sposobem udaje im się przewidywać ruchy na podstawie sygnałów, jakie widzą wyłącznie oni sami. Posiadanie takiej intuicji jest możliwe tylko dzięki jej wcześniejszemu wypracowaniu.
Opinia dr. Alexandra na temat stylu oraz strategii inwestowania jest prosta – każdy powinien znaleźć swój właściwy tryb gry. Jednym z popularnych systemów jest system 3 ekranowy, który został opracowany i przedstawiony przez niego w 1985 roku. Sam trader lubi zawierać transakcję po sygnale fałszywego wybicia (potwierdzonego wskaźnikami) oraz w strefie wartości instrumentu.

W swoich publikacjach dr A. Elder przedstawia rynek jako trader, dzieli się swoimi zdaniami i przemyśleniami, opisuje jak radzić sobie z emocjami. Podpowiada, jak nauczyć się zarządzać emocjami, nawiązuje do przykładów życiowych, co pomaga czytelnikom zrozumieć treść przekazu. Jego wskazówki pomocne są zarówno dla początkowych, jak i zawodowych traderów. Gorąco polecamy przeczytać książkę na ten temat: Come Into My Trading Room: A Complete Guide to Trading

30 maja w dziale Sławni traderzy będziecie mogli przeczytać artykuł z radami dr A. Eldera

Książki, które można kupić w Polsce:

1. Zapraszam do gabinetu inwestora giełdowego. Przewodnik po inwestowaniu na giełdzie – Dr Alexander Elder uczy strategii inwestowania giełdowego, które pozwolą czytelnikowi wejść na rynek ze spokojem i wyjść z niego z zyskiem. Ta niezwykle przydatna książka dostarcza niezbędnej wiedzy i zapewnia większe możliwości osiągnięcia sukcesu, oferuje bowiem fachowe wskazówki, opis sprawdzonych metod inwestowania i coś naprawdę wyjątkowego – wizytę w gabinecie inwestorskim samego autora. Zdradza on przebieg kilku prawdziwych operacji i sposoby otwierania i zamykania pozycji, które ilustrują najważniejsze koncepcje tej książki.

2. Sprzedaż i krótka sprzedaż – Autor książki wyjaśnia, kiedy należy sprzedawać i jak sprzedawać na krótko. Przedstawia szczegółową analizę bessy oraz wiele konkretnych przykładów operacji giełdowych wraz z omówieniem najważniejszych płynących z nich wniosków.

3. Come Into My Trading Room: A Complete Guide to Trading

4. Zawód inwestor giełdowy – Psychologia rynków. Taktyka inwestycyjna. Zarządzanie portfelem – Książka napisana przez światowej sławy inwestora, jej zadaniem jest służyć pomocą graczom giełdowym, ekonomistom, analitykom rynku i studentom.
Autor dzieli się z Czytelnikiem własnymi doświadczeniami i wiedzą, usystematyzowaną i sprawdzoną w praktyce. Wskazuje, jak osiągnąć sukces na giełdzie, łącząc znajomość systemów gry i zarządzania pieniędzmi z umiejętnością rozpoznawania psychologicznych aspektów rynkowej rywalizacji.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here