Naga Markets

Banknot o nominale 20 euro EUREkonomiści Rabobanku zrewidowali swoje prognozy gospodarcze dla strefy euro. Znacząco podnieśli prognozy dla wspólnego regionu na 2023 rok z -0,5% do 0,3%. Tymczasem kurs EUR/USD porusza się w wąskim przedziale nieco poniżej 1,0600. Słaba publikacja wskaźnika Nonfarm Payrolls może wysłać główną parę walutową z powrotem do miejsca, w którym zaczęła tydzień w pobliżu 1,0700, donoszą ekonomiści z ING.

Gospodarka strefy euro będzie rosła, a nie kurczyła w 2023 r. – Rabobank

W ocenie ekspertów wzrost gospodarczy w strefie euro zostanie przyspieszony w krótkim okresie dzięki:  • Niższym cenom energii;
  • Hojnym dotacjom rządowym;
  • Ogólnej odporności gospodarczej.

W konsekwencji spodziewamy się, że inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie na dłużej, podobnie jak stopy procentowe. W połączeniu z faktem, że w większości krajów nie należy spodziewać się stłumionego popytu związanego z pandemią, co sprawia, że prognozujemy umiarkowany wzrost w perspektywie średnioterminowej – napisano w raporcie.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Jednocześnie eksperci dość znacząco podnieśli swoją prognozę na 2023 rok.

Spodziewamy się, że gospodarka wzrośnie o 0,3%, a nie skurczy się o -0,5%. Jednocześnie obniżyliśmy nieco naszą prognozę na 2024 rok z 1,2% do 0,9% – dodano.

AVA Trade

Kurs euro (EUR/USD) wzrośnie w kierunku 1,07 po słabym raporcie NFP – ING

Kurs EUR/USD porusza się w wąskim przedziale nieco poniżej 1,0600. Słaba publikacja wskaźnika Nonfarm Payrolls może wysłać główną parę walutową z powrotem do miejsca, w którym zaczęła tydzień w pobliżu 1,0700, donoszą ekonomiści z ING.

Przecena krzywej Fed spowodowała, że dwuletnia różnica swapów EUR:USD zawęziła się o 20 punktów bazowych na korzyść euro w ciągu ostatnich dwóch dni. Zapewnia to pewne wsparcie dla EUR/USD. Słaby odczyt NFP – kwestionujący, czy Fed wciąż musi być tak jastrzębi, jak brzmiał Jerome Powell na początku tego tygodnia – może wysłać nas z powrotem do miejsca, w którym zaczęliśmy tydzień w pobliżu 1,0700 – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Inwestorzy ani na chwilę nie odpuszczają tematu dalszych podwyżek stóp procentowych. Rywalizacja między EBC i FED nabiera tempa, a rynek spieszy się w wycenie kolejnych ruchów o 50 punktów bazowych. Rodzi się jednak pytanie, czy obawy te są zasadne i czy Lagarde oraz Powell nie próbują aby zaczarować rynku groźnymi słowami. Analitycy ING przewidują, że podwyżki w marcu o 50 pb. są już przesądzone, jednak znacznie ciekawiej rysuje się dalsza część roku.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułVitalik Buterin trollowany przez społeczność shitcoinów
Następny artykułBank centralny Ukrainy ma mieszane uczucia do Bitcoina (BTC)
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.