Naga MarketsSłaby kurs dolara umacniał giełdy: DAX i WIG20 mocno w góręPiątkowa sesja na rynkach akcji przebiegała w bardzo optymistycznych nastrojach. Wszystkie główne indeksy z Europy zakończyły dzień na plusie. Niemiecki indeks blue chipów zyskał 1,34%, brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,76% natomiast francuski CAC 40 dodał 0,45%. Euforia trwała również na warszawskiej giełdzie, WIG20 wzrósł o 2,47% i zamknął się nieznacznie poniżej poziomu 2100 pkt, przewyższając lokalny szczyt ze stycznia bieżącego roku.

Kurs dolara: NFP osłabił amerykańską walutę

Uwaga rynków skupiała się na raporcie NFP ze Stanów Zjednoczonych, który zdecydowanie rozczarował – w kwietniu w amerykańskiej gospodarce utworzono jedynie 266k miejsc pracy, choć konsensus liczył na odczyt rzędu 1 miliona! Rynki potraktowały to jednak jako “bad news is good news” – kiepski odczyt oznacza, że Fed może odetchnąć z ulgą jeśli chodzi o potencjalne zacieśnianie polityki, gdyż do odbudowy rynku pracy jeszcze daleka droga (choć należy pamiętać, że ryzykiem pozostaje nadal rosnąca inflacja). Z tego powodu amerykańskie indeksy kontynuują wzrosty, wspinając się na nowe historyczne szczyty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli chodzi o kalendarz, to rozczarowały również dane z kanadyjskiego rynku pracy, choć tam skala niespodzianki była już mniejsza. Z kolei poranne dane o produkcji przemysłowej z Niemiec za marzec wypadły nieznacznie powyżej oczekiwań (2,5% m/m vs konsensus 2,3% m/m).

Pesymistyczny odczyt NFP z USA doprowadził do gwałtownego spadku rentowności obligacji USA (o ponad 7 bps), choć ten ruch został już całkowicie zanegowany. W godzinach wieczornych zyskuje zarówno złoto jak i srebro – ten pierwszy metal umacnia się powyżej $1800 (również gwałtownie zyskał po odczycie NFP).

Dolar osłabia się względem innych głównych walut, a para walutowa EURUSD znalazła się najwyżej od końca lutego (powyżej 1,2150). Mówiąc o walutach warto wspomnieć o polskim złotym, który umacnia się po konferencji prezesa NBP. Prezes Glapiński stwierdził, że bank centralny nie widzi potrzeby kolejnych interwencji na rynku FX. Rajd wzrostowy kontynuowały również ceny miedzi (+3,14%).

Źródło: xStation5

US100 mocno zyskał po kiepskim odczycie NFP – niższe prawdopodobieństwo zacieśniania polityki przez Fed jest korzystne dla sektora technologicznego, który jest szczególnie narażony na ryzyko wzrostu stóp procentowych. Jak widać na interwale H4, indeks respektuje linię trendu wzrostowego. Ponadto na wykresie można zauważyć formację podwójnego dna (ostatnie kilka dni), która traktowana jest jako formacja odwrócenia trendu.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdprojekt red akcje | dax kurs | dolar amerykański | kurs ropy brent | nasdaq notowania |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here