Naga MarketsSłaby funt i złoty przykuwają uwagę, kurs dolara mocny w ustawieniach G10Mamy mieszane sygnały, co do tego jak potoczy się wątek związany z chińskimi cłami – do 15 grudnia pozostały już tylko 4 dni, a wciąż brak wiążącej decyzji, że mogą one zostać odroczone. John Mulvaney, a także Larry Kudlow z Białego Domu zdają się nie wykluczać takiego rozwiązania, dodając, że umowa handlowa „pierwszej fazy” jest na dobrej drodze.

Ale już znany z krytycznego nastawienia wobec Chin, doradca ds. handlu Peter Navarro stwierdził w wywiadzie dla Fox News, że to Chiny powinny pójść na kompromisy i nie widzi on powodu dla którego Waszyngton miałby zrezygnować z nałożenia wyższych ceł na Pekin od najbliższej niedzieli. Wszyscy są jednak zgodni, co do tego, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do Trumpa.

W przestrzeni FX nie rzutuje to jednak znacząco na juana (USDCNH nie może wybić się ponad lokalny opór przy 7,04, nie wspominając już o 7,0483). Generalnie dolar jest mocniejszy w ustawieniach wobec G-10, ale zmiany są symboliczne. Silniejsze od dolara są AUD, który koryguje wczorajsze osłabienie pomimo rozczarowania indeksami nastrojów konsumenckich Westpac za grudzień, oraz SEK (dane nt. grudniowej inflacji z godz. 9:30 zaskoczyły na plus), oraz NOK i JPY.

Uwagę zwraca słabość GBP po tym, jak nowe wyliczenia sondażowni YouGov wskazały, że torysi mogą mieć mniejszą przewagę w parlamencie, niż sądzono wcześniej (339 miejsc) – to sygnał, że rynek nie może być do końca pewny wyniku jutrzejszego głosowania.

Widoczna jest też słabość walut naszego regionu (PLN i CZK), co może mieć związek z wypowiedzią członka Banku Czech (Vojtech Benda), który dał do zrozumienia, że stopy procentowe mogą zostać podwyższone, ale i też obniżone, a wiele zależeć będzie od odporności gospodarki na narastające ryzyka zewnętrzne. Z kolei w kraju mamy dzisiaj decyzję RPP, chociaż tu raczej „gołębich” zaskoczeń nie powinniśmy zobaczyć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here