Naga MarketsSłaby dolar wspiera Wall Street i surowce. Kurs EUR/USD testował 1,20Trzeci poniedziałek z rzędu popytowi na akcje na początku tygodnia pomagały informacje odnośnie wyników badań nad szczepionką na COVID-19 – tym razem pozytywne wyniki opublikowała firma AstraZeneca razem z uniwersytetem w Oxfordzie. Poznaliśmy także możliwy harmonogram udostępnienia pierwszej szczepionki (od Pfizer) w Stanach Zjednoczonych. Firma złożyła wniosek o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia, a w przypadku powodzenia, dystrybucja szczepionki mogła by się rozpocząć już 11 lub 12 grudnia. W pierwszej części tygodnia amerykański rynek akcji wspierany był również przez bardzo dobre dane wyprzedzających wskaźników PMI. To pozytywna informacja biorąc pod uwagę niepewność wpływającą na biznes ze strony trwających wyborów prezydenckich oraz wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.

Te artykuły również Cię zainteresują
W efekcie indeks spółek przemysłowych – Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 30 tys. pkt. W drugiej części tygodnia, zmienność i obroty na rynkach były mniejsze z uwagi na brak sesji giełdowej w USA w związku ze Świętem Dziękczynienia oraz jedynie skróconą sesję, która odbyła się w piątek (Black Friday).

Z analogicznym przebiegiem notowań mieliśmy do czynienia na krajowym rynku akcji. W pierwszych dniach indeks WIG20 na fali globalnego optymizmu przekroczył poziom 1 850 pkt., po czym w drugiej części tygodnia oddał cześć zysków. Zwracamy uwagę, iż w przypadku WIG20 zatrzymanie wzrostów odbyło się przy oporze właśnie na 1 850 pkt. (lokalne szczyty z lipca i sierpnia br.), co potwierdza istotność opisanego poziomu. W związku z powyższym obecnie znajdujemy się w otoczeniu sprzyjającym realizacji zysków. Aby kontynuować trend wzrostowy WIG20 musi pokonać strefę 1860 – 1884 pkt. która to obecnie stanowi kluczowy opór. Z tej perspektywy lepiej wygląda mWIG40, który przebił już lipcowy szczyt na poziomie 3753 pkt.

Większą zmienność notowań w ubiegłym tygodniu doświadczyli inwestorzy na rynku surowców. Nadzieje związane z wprowadzeniem do obrotów szczepionek na Covid-19, transformacja na szczytach władzy w USA i postępujące ożywienie w chińskiej gospodarce sprzyjają notowaniom metali i surowców przemysłowych, a także ropy naftowej. Notowania 3-miesięcznych kontraktów terminowych na miedź w Londynie są już wyceniane na poziomie powyżej 7,35 tys. USD za tonę, co jest najwyższym poziomem od 6 lat.

W przypadku ropy naftowej gatunku Brent, surowiec przebił szczyt lipcowy i zbliżył się do 50 USD/brk. Wyceny surowców wspierał osłabiający się amerykański dolar – wycena jego indeksu dotarła do minimów z końca sierpnia. Równocześnie kurs EUR/USD wspiął się na analogiczny szczyt notowań przy 1,20Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here