Naga MarketsDolar jest coraz słabszy, co wykorzystuje polski złoty wzrastając na tegoroczne maksima. Indeksy na Wall Street oscylują przy szczytach. Co z kursem euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Porozumienie OPEC+ odnośnie limitów wydobycia ropy pchnęło w górę notowania rop
  • Słabszy odczyt sprzedaży detalicznej w Australii, która wzrosła w październiku o 1,4 proc. m/m wobec szacowanych 1,6 proc. m/m
  • Doniesienia ws. negocjacji wokół umowy handlowej nie są optymistyczne – według BBC rozmowy posuwają się bardzo wolno

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro najdroższy od 3 lat. EUR/USD powyżej szczytu z 2017 r.

Koniec tygodnia przyniósł niewielkie osłabienie dolara będące kontynuacją ruchu z ostatnich dni. Globalny sentyment pozostaje dobry, o czym świadczą utrzymujące się wokół szczytów indeksy na Wall Street. Porozumienie OPEC+ odnośnie limitów wydobycia ropy (od stycznia zostały one zwiększone, ale tylko o 500 tys. baryłek dziennie) pchnęło w górę notowania ropy, na czym skorzystały przewodzące stawce peso, rubel, czy też będąca już nieco dalej korona norweska.

Gorzej wypadły w piątek waluty Antypodów (AUD i NZD). Uwagę zwraca słabszy odczyt sprzedaży detalicznej w Australii, która wzrosła w październiku o 1,4 proc. m/m wobec szacowanych 1,6 proc. m/m. Stabilny pozostaje funt po wczorajszych zwyżkach, chociaż napływające doniesienia ws. negocjacji wokół umowy handlowej nie są optymistyczne – według BBC rozmowy posuwają się bardzo wolno, co przeczy wcześniejszym doniesieniom o pewnych postępach w spornym temacie rybołówstwa – oświadczył ekspert BOŚ.

Mamy nowe doniesienia w temacie pakietu fiskalnego w USA. Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi po rozmowie z Sekretarzem Skarbu Stevenem Mnuchinem stwierdziła, że Kongres mógłby przyjąć stosowne uchwały jeszcze przed 11 grudnia, zanim rozpoczyna się świąteczna przerwa. Trudno jednak ocenić o jakich sumach mowa, chociaż prezydent Donald Trump dał ku temu zielone światło.

Zwyżki EURUSD sprawiły, że znaleźliśmy się ponad szczytem z września 2017 r. przy 1,2092, co powoduje, że technicznie notowania mają wolną przestrzeń w rejon szczytów z I kwartału 2018 r. przy 1,2450-1,2550. Trudno jest jednak ocenić, na ile taki ruch byłby możliwy w ciągu kilkunastu dni bez większej korekty, zwłaszcza, że 10 grudnia mamy posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym mogą (choć wcale nie muszą) pojawić się krytyczne słowa nt. siły euro – albo tylko na konferencji prasowej Christine Lagarde, albo też w treści komunikatu – podkreślił.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here