Naga Markets

Dolar kolejną sesję z rzędu pozostaje blisko siedmiomiesięcznych minimów, a obawy o wzrost gospodarki amerykańskiej nie były w stanie napędzić popytu na bezpiecznego greenbacka. W tym samym czasie kurs jena jest liderem sesji, ponieważ spekulanci podwoili zakłady, że Bank Japonii (Bank of Japan, BoJ) odejdzie od polityki kontroli krzywej dochodowości.

Czwartkowe kursy walut. Jen przy 150,00, kurs funta w obliczu kryzysu politycznego
Słaby dolar, mocny jen i spadek walut z Antypodów

Kurs dolara pogłębiał dołki po słabszych danych

Słabe dane z USA opublikowane w środę pokazały, że sprzedaż detaliczna spadła w grudniu najsilniej od roku, a produkcja przemysłowa odnotowała największy spadek od prawie dwóch lat, podsycając obawy, że największa gospodarka świata zmierza w kierunku recesji.

– Te słabe dane naprawdę wzmocniły obawy rynku o zbliżającą się recesję w USA co chwilowo wsparło dolara i myślę, że stanie się to główną narracją w nadchodzących miesiącach – powiedziała Carol Kong, analityk walutowy w Commonwealth Bank of Australia (CBA).

Słaby dolar, mocny jen i spadek walut z Antypodów
Kurs dolara po publikacji środowych danych spadał poniżej 102 pkt., indeks DXY obronił jednak lokalne wsparcie. Źródło: Tradingview.com

Świeża fala awersji do ryzyka – spotęgowana wiadomościami o redukcji zatrudnienia przez gigantów technologicznych takich jak Microsoft oraz Amazon również pomogła dolarowi w środowym odbiciu.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Waluty Antypodów tracą najmocniej. AUD i NZD w dół o ponad 0,5%

Aussie osunął się o 0,56% do 0,6902 dol., dodatkowo naciskany przez zaskakujący spadek zatrudnienia w Australii w grudniu. Kiwi straciło 0,47% i spadło do poziomu 0,6415 dol. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern w czwartek złożyła szokujące oświadczenie, że ustąpi nie później niż na początku lutego i nie będzie ubiegać się o reelekcję.

Bossa

Dane z rynku pracy pokazały osunięcie się liczby etatów o 14,6 tys. wobec prognozowanego wzrostu o 22,5 tys. oraz utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 3,5%, wobec prognozowanego spadku do 3,4. Poniżej oczekiwań wypadło również procentowe uczestnictwo w rynku pracy, co łącznie wpłynęło na wyraźniejsze osłabienie AUD/USD.

Słaby dolar, mocny jen i spadek walut z Antypodów
Para walutowa AUD/USD spada drugi dzień z rzędu i wyraźnie odrzuca okrągły opór przy poziomie 0,70 dol. Źródło: Tradingview.com

Jen japoński liderem czwartkowej sesji

W międzyczasie greenback nie zdołał wypracować zysku w stosunku do japońskiego jena, a para walutowa USD/JPY spada o 0,5% do poziomu 127,87 jenów, odreagowując swój rajd z poprzedniego dnia w bezpośrednim następstwie decyzji BoJ o wstrzymaniu się z ultra-luźną polityką monetarną.

Wbrew oczekiwaniom rynku, Bank of Japan utrzymał docelowe stopy procentowe i pasmo rentowności na niezmienionym poziomie, a zamiast tego przygotował nową broń, która ma zapobiec zbytniemu wzrostowi długoterminowych stóp procentowych, pokazując tym samym determinację w utrzymaniu polityki YCC (kontroli krzywej dochodowości).

Decyzja ta spowodowała, że jen spadł o około 2% w stosunku do zielonego i innych walut.

Słaby dolar, mocny jen i spadek walut z Antypodów
Para walutowa USD/JPY odrzuciła test górnego ograniczenia kanału spadkowego i wraca do deprecjacji. Źródło: Tradingview.com

Spadała także rentowność japońskich obligacji rządowych, która w pewnym momencie osunęła się najbardziej od dwóch dekad. Jednak rynki szybko odbiły się od początkowego szoku i w czwartek kontynuowały nacisk na BoJ i testowały determinację ultra-gołębiego stanowiska.

Funt i euro odrzucają lokalne maksima

Funt szterling spadł o 0,15% do 1,2330 dol., oddalając się od jednomiesięcznego maksimum z poprzedniej sesji na poziomie 1,2435 dol., podczas gdy euro ustabilizowało się na poziomie 1,0795 dol., ale znalazło się również w pewnej odległości od środowego dziewięciomiesięcznego maksimum na poziomie 1,08875 dol.

O 14:30 Stany Zjednoczone opublikują dane dotyczące rynku nieruchomości oraz rynku pracy (jobless claims), a o godzinie 17:00 informacje o zapasach ropy naftowej. Chociaż informacje te nie są bezpośrednio powiązane z funtem i euro to mogą oddziaływać na notowania EUR/USD oraz GBP/USD.

– Ten dzień będzie dosyć obfity w dane makro. Dwa banki centralne zdecydują dzisiaj o poziomach stóp procentowych (Norwegia i Turcja), ponad to poznamy koniunkturę konsumencką w Polsce (10:00) oraz protokół z ostatniego posiedzenia EBC (13:30) – komentowali analitycy TMS.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułCena ropy spada po kolejnym dużym wzroście zapasów w USA
Następny artykułKurs Bitcoina (BTC) spada po 14-dniowej serii wzrostów
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.