Naga MarketsSłabszy kurs dolara (USD) pomaga bankom centralnym w luzowaniuOsłabienie dolara, które obserwujemy od połowy marca, ułatwia azjatyckim bankom centralnym dalsze luzowanie polityki pieniężnej, potrzebne do wsparcia otwierających się gospodarek. Takie zachowanie amerykańskiej waluty motywuje także inwestorów do pozostania na lokalnych rynkach i powstrzymuje odpływ kapitału.

  • Druga fala infekcji COVID-19 spowolniła otwarcie azjatyckich gospodarek.
  • Nowozelandzki bank centralny zdecydował o poszerzeniu swojego programu zakupów.
  • Chiny i Indie zwiększyły swoje rezerwy walutowe.

Wzmocnienie azjatyckich walut

Jak podaje Bloomberg, taka sytuacja doprowadziła do umocnienia się miejscowych walut i pozwala trzymać inflację w ryzach. Dzięki temu banki centralne w Azji mają większą swobodę działania i nie muszą obawiać się nagłego wzrostu cen lub ucieczki inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Słaby dolar amerykański jest korzystny dla gospodarek azjatyckich i oznacza dobre wieści dla banków centralnych. Najgorszą sytuacją dla banku centralnego rynku wschodzącego jest zazwyczaj załamanie się lokalnej waluty, odpływ kapitału i rosnąca inflacja, co mogłoby spowodować wzrost stóp procentowych. – powiedziała agencji Bloomberga Janet Mui, dyrektor ds. inwestycji w Brewin Dolphin.

Zobacz również: Strata Revolut w 2019 r. wzrosła o 232%

Według Goldman Sachs, azjatyckie gospodarki odnotowały poważne spowolnienie w ponownym otwieraniu swoich gospodarek, po wzroście liczby zachorowań na COVID-19.

Banki centralne gotowe do silniejszego luzowania

Banki centralne Tajlandii i Indii zdecydowały w tym tygodniu o utrzymaniu swoich stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach, a również zakomunikowały, że są gotowe do dalszego luzowania, informuje Bloomberg.

Na dalej idące kroku zdecydował się Bank Rezerwy Nowej Zelandii. W środę decydenci banku zapowiedzieli zwiększenie programu specjalnych zakupów aktywów do 100 miliardów dolarów nowozelandzkich (65 miliardów dolarów amerykańskich), a ekonomiści oceniają, że w Nowej Zelandii pojawią się ujemne stopy procentowe.

Wykorzystując osłabienie dolara Chiny zwiększyły swoje rezerwy walutowe do 3,3 bilionów dolarów, a Indie do 535 miliardów dolarów.

Słabszy dolar amerykański może popchnąć niektóre azjatyckie banki centralne do spieniężenia deficytów fiskalnych i długu, ponieważ reperkusje dla ich własnej waluty i inflacji będą mniejsze. – twierdzi Chua Hak Bin, ekonomista w Maybank Kim Eng.

Wykres przedstawiający zmianę kursu CNY/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here