Naga Markets

Kurs dolara ponownie traci, zyskuje funt i korona szwedzka. Co z euro, frankiem i złotym? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Najsilniejsze dziś są waluty Antypodów, korona szwedzka, dolar kanadyjski, oraz funt
  • Według przecieków, wartość pakietu fiskalnego w USA ma sięgnąć 2 bln USD
  • Kryzys polityczny we Włoszech. Partia Viva Italia byłego premiera Matteo Renziego opuściła rząd Giuseppe ContegoKurs euro i dolara (EUR/USD) znów poniżej 1,2176

Czwartek przynosi powrót do słabszego dolara. Najsilniejsze są waluty Antypodów, korona szwedzka, dolar kanadyjski, oraz funt. Widać wyczekiwanie na to, co zobaczymy po południu w temacie pakietu fiskalnego firmowanego przez prezydenta elekta, Joe Bidena. Według przecieków, które ujawnił m.in. CNN, wartość proponowanych rozwiązań ma sięgnąć 2 bln USD.

Kwota nie szokuje, skoro kilka dni temu była mowa o “bilionach dolarów”, ale jest większa od ostatnich propozycji lidera demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów, Chucka Schumera – 1,3 bln USD miało być dołożone do przegłosowanego jeszcze w końcu grudnia pakietu wartego 900 mld USD. Prasa donosi jednak, że w piątek Biden ma dodać jeszcze specjalny program wsparcia dla dzieci z uboższych rodzin, jakie zostały dotknięte pandemicznym kryzysem – oznajmił ekspert BOŚ.

Wczoraj Izba Reprezentantów zainicjowała proces impeachmentu Donalda Trumpa. Niemniej lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell nadal się waha i raczej Senat nie zajmie się tym tematem przed przyszłotygodniową inauguracją rządów Joe Bidena (20 stycznia). W efekcie ten wątek coraz mniej interesuje rynki, o ile polityczne przepychanki nie wpłyną negatywnie na proces legislacji pakietu stymulacyjnego Bidena.

Dzisiaj nieco w ogonie walut jest euro, a sam EURUSD jest blisko minimów z ostatnich dni. Wpływ na to mają doniesienia o kryzysie politycznym we Włoszech, po tym jak partia Viva Italia byłego premiera Matteo Renziego opuściła rząd Giuseppe Contego. Oficjalnym powodem miał być brak zgody na sposób wydatkowania funduszy z Europejskiego Funduszu Odbudowy – dodał.

Notowania EUR/USD szorują dzisiaj blisko minimów z ostatnich dni, co tłumaczy się kryzysem na włoskiej scenie politycznej. Do konfliktu, który doprowadził do utraty większości przez rząd premiera Contego wywodzącego się ze środowiska Ruchu 5 Gwiazd, przyczyniły się nieporozumienia, co do planów wydatkowania środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Tymczasem te środki będą kluczowe dla włoskiej gospodarki mocno dotkniętej przez pandemiczny kryzys. W krótkim terminie rynek najpewniej szybko o Włochach zapomni, ale w dłuższej, warto będzie pamiętać o tym wątku. Włoski dług pozostaje stabilny, ale sporo w tym działań stabilizujących EBC, który kupuje dług w ramach programu PEPP (QE) – podsumował.

XTB

Zobacz również inne audycje:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs dolara w czwartek. Sytuacja euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD)
Następny artykułWall Street przewartościowane? S&P 500 i Nasdaq 100 pod maksimami
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here