Naga MarketsBrexit, czy nie? O to jest pytanie...Po godzinie 10:30 rynek poznał odczyty makroekonomicznego z Wielkiej Brytanii – mowa tutaj o indeksie produkcyjnym za lipiec oraz cenach na rynku nieruchomości. Wyniki przełożyły się na osłabienie funta szterlinga.


Lipcowa produkcja w dół

Brytyjski ONS przypomina, że jest to pierwsza publikacja raportu Index of Production (IoP), która w pełni pokrywa dane po referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Dane okazały się dosyć „płaskie”, prezentując delikatne spadki w ujęciu miesięcznych – wszystko za sprawą wzrostu cen ropy oraz benzyny.

Łączna wartość produkcji w lipcu 2016 wzrastała jednak w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej o 2.1%. Indeks produkcji oraz wytwórstwa w ujęciu historycznym dokładniej prezentuje poniższy wykres:

Wartości IoP od kwietnia 2014 do lipca 2016. Źródło: ONS
Wartości IoP od kwietnia 2014 do lipca 2016. Źródło: ONS

Dynamika rynku mieszkaniowego spowalnia

Zgodnie z raportem halifax, ceny nieruchomości w UK za trzy ostatnie miesiące były wyższe o 6.9% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Oznacza to delikatne spowolnienie rocznej dynamiki rynku mieszkalnego.

Źródło: Halifax
Źródło: Halifax

Martin Ellis, ekonomista Halifax, w następujący sposób komentuje wyniki: „Ceny nieruchomości mieszkalnych w trzech ostatnich miesiącach były wyższe o 0.7% niż w poprzednim kwartale, osuwając się jednak o 1.5% w porównaniu z lipcem. Roczna stopa zmniejszyła się natomiast z 8.4% do 6.9%”.

„Spowolnienie dynamiki pokrywa się z prognozami, które przygotowaliśmy na końcu 2015 roku. Rosnące trudności z zakupem domów rosną zdecydowanie szybciej niż zarobki przeciętnego obywatela, co przekłada się na ograniczenie popytu” – dodaje M. Ellis.

Funt szterling w dół po danych

W związku z publikacją powyższych wskaźników makroekonomicznych, na parach z funtem widzimy ruchy świadczące o jego osłabieniu. GBP/USD osuwa się po rozrysowaniu wczorajszych szczytów – spadki zatrzymały jednak maksima sesji poniedziałkowej w okolicach 1.3374:

GBP/USD H1
GBP/USD H1

Na EUR/GBP cena pokonała pierwszy z pivotalnych oporów wysokości 0.83940, przed nami jednak kolejna blokada notowań, a mianowicie okrągły poziom 0.8400:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here