Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankW październiku złoty osłabił się nieznacznie wobec euro pod względem kursów zamknięcia z 4,5929 do 4,6112. Narodowy Bank Polski (NBP) zdecydował podczas listopadowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych do 1,25 proc. z 0,5 proc. Mimo to złotówka pozostaje względnie słaba względem swoich rywali i najprawdopodobniej utrzyma trend spadkowy w najbliższych miesiącach.

  • Duża i wcześniejsza niż oczekiwano podwyżka miała na celu złagodzenie zagrożeń dla perspektyw inflacji w średnim okresie
  • NBP jest teraz w trybie „czekania i obserwowania”, co sugeruje, że nie spieszy się z dalszymi podwyżkami stóp
  • Zagrożenia dla perspektyw wzrostu stwarza również narastanie napięć między polskim rządem, a UE
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs złotego: PLN nie zyskuje mimo zaskakujących podwyżek stóp w Polsce

Polski złoty (PLN) nadal pozostawał stosunkowo słaby w ciągu ostatniego miesiąca po tym, jak próbował i ostatecznie nie umocnił się po podwyżce stóp przez NBP. Kurs EUR/PLN zdecydowanie odbił się od wsparcia 200-dniowej średniej kroczącej w okolicach 4,5500.Gubernator NBP Glapiński stwierdził, że duża i wcześniejsza niż oczekiwano podwyżka miała na celu złagodzenie zagrożeń dla perspektyw inflacji w średnim okresie. Odzwierciedla to większe obawy, że wyższa inflacja spowodowana globalnymi wstrząsami podażowymi może silniej osadzić się w gospodarce bez działań politycznych ograniczających ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych i zachowań związanych z ustalaniem płac.

Jednak początkowa jastrzębia reakcja rynku została częściowo osłabiona przez komentarze gubernatora Glapińskiego sygnalizujące, że NBP jest teraz w trybie „czekania i obserwowania”, co sugeruje, że nie spieszy się z dalszymi podwyżkami stóp w tym roku – napisano w raporcie.

Uczestnicy rynku zostaliby niewątpliwie uspokojeni, gdyby wiedzieli, że w przyszłości zobaczą dalsze podwyżki stóp w świetle obecnego podwyższonego poziomu inflacji, który jeszcze przyspieszył, do 5,9% we wrześniu. Było to najszybsze tempo od czerwca 2001 r.

Jednocześnie wzrasta obawa, że ​​w okresie zimowym mogą wystąpić dalsze zakłócenia związane z obostrzeniami. Zagrożenia dla perspektyw wzrostu stwarza również narastanie napięć między polskim rządem, a UE.

Komisja Europejska zagroziła Polsce sankcjami, w tym zmniejszeniem środków z funduszy spójności. Impas już opóźnił zatwierdzenie 36 miliardów euro funduszy pomocowych związanych z COVID. W tych okolicznościach spodziewamy się, że złoty pozostanie słabszy na dłużej – podsumowano.

Źródło: MUFG Bank

Zobacz również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here