Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiPolski złoty (PLN) pozostaje pod silną presją. W minionym tygodniu znalazł się powyżej 4,60 wobec euro. To sprowadziło złotego do najniższego poziomu od 11 lat. Ekonomiści z ABN Amro spodziewają się słabej złotówki w najbliższym czasie i umiarkowanej siły w przyszłym roku.

  • Inwestorzy pozostają niechętni względem złotego. Odrodzenie polskiej gospodarki dopiero w przyszłym roku
  • NBP najprawdopodobniej nie obniży stóp do ujemnego poziomu
  • Spadek inflacji w strefie euro powinien wesprzeć złotego

EUR/PLN po 4,60 do końca 2020 i po 4,30 w przyszłym roku – ABN Amro

W najbliższych miesiącach spodziewamy się, że inwestorzy będą nadal unikać złotego. Rynki są zaniepokojone zarówno spadkiem tempa wzrostu w strefie euro jak i drugą falą lockdownu. Strefa euro jest dla Polski ważnym rynkiem eksportowym. Polska gospodarka również poddawana jest kolejnym obostrzeniom, więc nie ma zbyt wiele względnej siły – napisano w raporcie.

W przyszłym roku eksperci oczekują odbudowania globalnej gospodarki oraz odrodzenia polskiej gospodarki, która powinna osiągnąć lepsze wyniki niż gospodarka strefy euro. Inwestorzy prawdopodobnie ponownie skoncentrują się na względnych wynikach wzrostu i spreadach rentowności. To wszystko najprawdopodobniej będzie pozytywne dla złotego.

Ponadto uważamy, że polski bank centralny (NBP) raczej nie obniży stóp do ujemnego poziomu. EBC ma ujemną stopę depozytową, a kiedy nastroje inwestorów poprawią się, różnica w oficjalnych stopach ponownie zacznie odgrywać ważną rolę. Ta sytuacja zapewne wesprze złotego. Ostatecznie oczekujemy, że realne rentowności Polski staną się mniej ujemne, obecnie wynoszą około -3%. Również prognozuje się spadek inflacji, co także wesprze PLNa – dodano.

Choć analitycy oczekują, że w przyszłym roku polska waluta odbije, to jest mało prawdopodobne, aby złoty gwałtownie wzrósł. Napięte stosunki polityczne z UE pozostają silnie negatywne dla PLNa.

W sumie spodziewamy się słabego złotego w najbliższym czasie i umiarkowanego odreagowania w przyszłym roku. Nasza nowa prognoza na koniec tego roku dla EUR/PLN to 4,6 (było 4,4), a na koniec przyszłego roku 4,3 (było 4,25) – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale miesięcznym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale miesięcznym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here