Jen japoński jest dzisiaj zdecydowanie najmocniejszą walutą G10 odnotowując 0,80% wzrosty na parze USDJPY. Spadki na kursie nadchodzą po tym jak USDJPY ponownie przetestowało tegoroczne oraz historyczne maksima w okolicach 151,800. Byki nie zdołały jednak przebić tego poziomu, a obecne spadki są kumulacją słabnącego dolara oraz zyskującego na sile jena.

Perspektywy dla japońskiego jena. Jaka będzie decyzja Banku Japonii?

Jen japoński nieco odreagowuje, jednak waluta w dalszym ciągu pozostaje najgorszą walutą G10 tracąc ponad 13% w tym roku. Obecna słabość JPY zaczęła przyciągać uwagę zagranicznych inwestorów, w tym Pacific Investment Management Co. (Pimco). Pimco obstawia, że Bank Japonii (BoJ) zaostrzy politykę pieniężną w odpowiedzi na rosnącą inflację.Bloomberg w przygotowanym raporcie wskazuje, że fundusze hedgingowy akumuluje japońską walutę od momentu gdy osłabiła się ona powyżej 140 JPY za USD. Wraz ze spadkiem inflacji w USA i utrzymującą się wysoką inflacją w Japonii, Pimco dostrzega potencjalną zmianę w japońskiej polityce pieniężnej, w tym porzucenie polityki kontroli krzywej dochodowości i potencjalne podwyżki stóp procentowych.

Podobnie uważa były wiceprzewodniczący Fed, a obecnie dyrektor w Pimco, Richard Clarida, który sugeruje, że BoJ może zrezygnować z kontroli krzywej dochodowości do końca roku.

źródło: BOSSAFX

Autor poleca również:

Dalsza część artykułu pod filmem


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.