Naga MarketsOd końca II wojny światowej dolar amerykański konsekwentnie funkcjonuje jako bezpieczna przystań dla inwestorów. Nikogo więc nie zdziwiła jego aprecjacja na początku pandemii, która rozpoczęła się dokładnie 10 marca 2020 roku. Tendencja ta choć dynamiczna, to jednak nie trwała zbyt długo. W ciągu zaledwie 8 dni kurs dolara wzrósł o 8,81 proc. osiągając w ten sposób najwyższy poziom od stycznia 2017 r. po czym rozpoczął trwającą aż po dziś dzień deprecjację.

Kurs dolara najniżej od kwietnia 2018 r.

Od drugiej połowy marca 2020 roku indeks DXY śledzący siłę dolara wobec koszyka wybranych walut spadł dziś do najniższego poziomu od kwietnia 2018 r. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, notowania DXY mogłyby osunąć się nawet do 88,50, co byłoby najniższym poziomem od lutego 2018 r. i jednym z najniższych od grudnia 2014 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczepionki przeciw dolarowi

Wielu ekonomistów wskazuje, że pojawienie się skutecznych szczepionek przeciw koronawirusowi doprowadzi do zakończenia pandemii, zniesienia wprowadzonych z jej powodu restrykcji i obostrzeń, co z kolei w konsekwencji doprowadzi do ożywienia gospodarczego i osłabienia dolara amerykańskiego.

Są też tacy, którzy uważają, iż od czasu upadku porozumienia z Bretton Woods w 1974 r. status i reputacja dolara amerykańskiego osłabły do tego stopnia, że jako efekt uboczny, koronawirus i szczepionki przeciw niemu mogą być śmiertelne dla międzynarodowej dominacji dolara.

Kryzys, który dobił dolara

Dolar odgrywa rolę “światowej waluty rezerwowej”. Dlatego też, jeśli zbliża się krach, międzynarodowi inwestorzy gromadzą aktywa denominowane w dolarze, co może doprowadzić do aprecjacji waluty. Tak stało się m.in. w roku 2008, kiedy upadł Lehman Brothers. Wszystkie główne waluty straciły wówczas wobec greenbacka. Funt brytyjski (GBP) spadł o 19,33 proc., euro (EUR) o 9,14 proc., a jen japoński (JPY) o 13,09 proc..

Podobnie było również wiosną 2020 roku, choć tym razem aprecjacja amerykańskiej waluty trwałą o wiele krócej i była zauważalnie mniejsza. Dolar zyskał w relacji do euro 7,47 proc., w stosunku do funta 13,55 proc., a wobec jena japońskiego 10,42 proc.

Od 20 marca USD osłabił się jednak w relacji do euro o ponad 16 proc., w stosunku do funta o niemal 20 proc., a wobec jena japońskiego o ponad 8 proc. Fakt ten sprawił, że o ile notowania pary walutowej USD/JPY wciąż utrzymują się delikatnie powyżej ubiegłorocznych minimów, o tele euro i funta są w stosunku do dolara amerykańskiego najsilniejsze od kwietnia 2018 r.

Chiny i EBC zakwestionowały rolę dolara amerykańskiego 

Część ekonomistów uważa, że rola dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej świata została w na arenie międzynarodowej zakwestionowana przez Chiny i Europejski Bank Centralny (EBC). Tymczasem w skali krajowej zasoby oszczędności netto zmniejszyły się, podczas gdy deficyty na rachunku obrotów bieżących poszybowały w górę.

Pod koniec 2020 roku inwestorzy zaczęli wyceniać ryzyko niestabilności w nadchodzących wówczas, listopadowych wyborach prezydenckich. W ten sposób dolar stał się mniej atrakcyjny niż inne tzw. bezpieczne inwestycje. Po ogłoszeniu wyników wyborów i uspokojeniu nastrojów inwestorzy znów zainteresowali się bardziej ryzykownymi aktywami.

Ożywienie gospodarcze dobije dolara  

Obecnie wielu ekonomistów spodziewa się, że masowe szczepienia przyczynią się do zakończenia pandemii i ożywienia gospodarczego, co z kolei mogłoby przyczynić się do dalszej deprecjacji dolara amerykańskiego. Są również tacy, którzy uważają, iż długoterminowy spadek wartości dolara będzie miał prawdopodobnie daleko idące konsekwencje geostrategiczne.

Niektórzy analitycy z Wall Street i kilka banków przewidują, że “wraz z ożywieniem gospodarczym dolar [straci na wartości…]”. Według Deutsche Bank, kiedy szczepionka będzie dostępna – być może więcej niż jedna – “środowisko będzie idealne […] do rajdu na notowaniach ryzykownych aktywów i osłabienia dolara”.

Wskazują oni również, iż słabnący dolar będzie sprzyjał eksportowi z USA, ale także przyczyni się do destabilizacji światowej gospodarki. Inwestorzy powinni być wkrótce gotowi do rezygnacji z dolara i czerpania znacznych zysków z przeszacowanej obecnie waluty i związanych z nią przeszacowanych aktywów.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania ropy brent | gielda forum | euro dolar wykres | dj industrial | kursy kryptowalut wykresy | bitcoin era |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin przebija 35 000 USD. Niemal 30 proc. wzrost w 3 dni
Następny artykułDolar z pesymistycznymi prognozami statusu dominującej waluty rezerwowej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here