Naga MarketsWraz z pojawieniem się globalnego kryzysu gospodarczego wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 obserwowaliśmy ponadprzeciętne umocnienie się dolara amerykańskiego, który w szczytowym momencie znalazł się na najwyższym poziomie od 19 lat.

  • Kurs dolara spadł w drugiej połowie marca o niemal 34 gr.
  • Słabnący dolar nie pomoże walutom Emerging Markets (EM)
  • Deficyty krajów EM osiągną najwyższe wartości od 30 lat

Słaby dolar to za mało

Wraz z luzowaniem restrykcji wprowadzonych wcześniej w celu opanowania pandemii pojawiła się reakcja podażowa. Tylko w drugiej połowie maja br. kurs dolara osunął się dzięki temu o niemal 34 grosze.

Strategowie z Barclays Plc. wskazują jednak, że nawet jeśli ponowne otwarcie światowej gospodarki złagodzi obawy inwestorów, a dolar amerykański osłabi się, waluty rynków wschodzących z czasem nie odczują większego ukojenia.

Ich zdaniem waluty i obligacje rządowe emitowane przez poszczególne kraje są zbyt drogie, biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed nimi w związku z wybuchem koronawirusa.

– Średnioterminowa projekcja dla EM FX jest nadal niższa, a ich krzywe prawdopodobnie się zaostrzą. Długoterminowa stabilność fiskalna pozostanie wyzwaniem dla niektórych, nawet przy optymistycznych założeniach po pandemii Covid-19 – napisali strategowie, odnosząc się do oczekiwań szerszej rozpiętości między rentownością krótkoterminowych i długoterminowych obligacji rządowych.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Pomimo wciąż szerokich spreadów obniżających stopy wolne od ryzyka, lokalne obligacje EM nie są tanie, biorąc pod uwagę lokalne i globalne fundamenty. Osłabione bilanse EM będą się pogarszać, i osiągną największe deficyty w ciągu ostatnich 30 lat – stwierdzili strategowie.

Bloomberg zwraca także uwagę, że Indeks Walutowy Rynków Wschodzących MSCI odnotował w zeszłym tygodniu największy tygodniowy wzrost od 2016 roku, a poprawiające się dane ekonomiczne oraz środki stymulacyjne rządu i banku centralnego pomogły odbudować zaufanie inwestorów.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs ropy bez istotnych zmian. Przedłużenie rekordowych cięć produkcji surowca
Następny artykułJuż jutro drugi etap emisji akcji Punch Punk Games!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here