Naga Markets

Słabe prognozy gospodarcze mogą odbić się na cenie ropy BrentCeny ropy naftowej zachowują się dość spokojnie w czwartek rano po tym, gdy zapasy w USA odnotowały niewielki wzrost. Inwestorzy czekają na posiedzenia banków centralnych w przyszłym tygodniu, a także spotkanie OPEC+ i wejście w życiu kolejnej rundy sankcji Unii Europejskiej na rosyjskie produkty rafinowane.

Ropa Brent nieznacznie w górę w czwartek

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części czwartkowej sesji notowana jest tuż przy cenie zamknięcia ze środy na 86,24 dol, zyskując zaledwie 0,06% do 86,29 dol.

Dane przedstawione przez EIA pokazały mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Zwiększyły się one o 533 tys. baryłek do 448,5 mln baryłek w tygodniu kończącym się 20 stycznia, jak wynika z raportu rządowej agencji EIA.

Słabe prognozy gospodarcze mogą odbić się na cenie ropy Brent
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

To znacznie mniej niż przewidywano w prognozach, które zakładały wzrost o 1 mln baryłek, choć zapasy ropy w USA są obecnie największe od czerwca 2021 roku. Wysoki poziom zapasów, jak i ich niewielki wzrost są pewnego rodzaju odzwierciedleniem mniejszego popytu na paliwa, a także obaw o spowolnienie światowej gospodarki.

Zobacz również: Kurs euro konsekwentnie w górę, prognozują analitycy UniCredit

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród ekonomistów dużych instytucji, prognozuje się, że globalny wzrost gospodarczy w tym roku ledwo przekroczy 2%.

Przedstawiciele OPEC+ spotkają się w przyszłym tygodniu (1 lutego), aby uzgodnić cel produkcyjny na kolejny miesiąc. Prawdopodobnie, podtrzymany zostanie obecny poziom wydobycia, jak powiedziały źródła OPEC+ cytowane przez Reuters.

– Rynek czeka na uzyskanie większej jasności w sprawie zbliżającego się embarga Unii Europejskiej na rosyjskie produkty rafinowane (…). Nadchodzące embargo UE na rosyjskie produkty rafinowane pozostaje głównym źródłem niepokoju dla rynku, przy czym oczekuje się zmaterializowania szerokich dyslokacji. – skomentowali analitycy Citi.

Bossa

dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Ostatnio wydaje się, że rynek ropy ma tendencję do skręcania w kierunku byczego trendu po każdym większym wydarzeniu związanym z ropą. Cena ropy WTI powinna znaleźć opór przed poziomem 83,50 dol., ale jeśli nie zostanie on utrzymany, możemy zobaczyć małe wybicie. Jeśli apetyt na ryzyko będzie nadal odczuwalny w związku z falą spadków na rynku technologii, powinno to również wpłynąć na ceny ropy. – zaznaczyli analitycy OANDA.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułEUR/USD, USD/JPY oraz NZD/USD wykresami dnia Vantage. 26 stycznia 2023 r.
Następny artykułAtmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.