Naga MarketsSłabe dane z USA - co na to dolar?

29.10.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
“Wygląda na to, że indeks dolara zbudował sobie względnie słaby poziom na 79.00 wspierany stabilizacją rentowności papierów skarbowych (10-latki w okolicy 2.5%). Ciężko mówić jednak o ruchu w górę po dzisiejszych słabszych danych ekonomicznych, włączając w to sprzedaż detaliczną i dzisiejsze nastroje konsumentów” – pisze strateg Credit Agricole, Mitul Kotecha.

Moim zdaniem duże znaczenie ma tutaj wskaźnik nastrojów konsumenckich (wyd. Conference Board), który podobnie jak jego odpowiednik z Michigan, wyraźnie słabnie. Nastroje konsumentów są bardzo dobrym barometrem, choć subiektywnym, stanu gospodarki. Dobre nastroje konsumentów są wynikiem zaufania do pieniądza i rynku pracy, które to zaufanie często jest wynikiem względnie łatwego dostępu do zatrudnienia – nie trzeba rozbierać na czynniki pierwsze stopy bezrobocia, NFP czy stopy partycypacji. Z drugiej strony, jeśli konsumenci są bardziej zadowoleni, to prawdopodobnie będą konsumować więcej.

“Słabsze dane zapewne podsycają oczekiwania, że Fed nie rozpocznie zwijania wcześniej niż w marcu/kwietniu przyszłego roku. Możliwe, że jutrzejsze posiedzenie FOMC rozjaśni nieco tę kwestię.” – pisze Mitul Kotecha i dodaje – “W każdym razie w niskiej cenie dolara mogą być już zawarte słabsze dane i oczekiwania odnośnie opóźnienia zwijania. Wskazywałoby to, że stosunek risk/reward obraca się na korzyść USD w nadchodzących tygodniach.”

Słabe dane z USA - co na to USD?
Indeks dolara (czerwony) nałożony na indeks euro (niebieski)
Kliknij aby powiększyć!

Aktualnie EUR/USD poszybowało w górę na fali zakupów sprowokowanych, wg. źródeł, komentarzami Ewalda Nowotnego z ECB. Jego zdaniem ECB nie posiada narzędzi by walczyć z umocnieniem wspólnej waluty i że wizja ujemnej stopy depozytowej jest nierealistyczna. Dodał również, że aktualny kurs EUR/USD nie jest niczym nowym i choć mocne euro nie jest mile widziane, to “trzeba z tym żyć”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here