Naga MarketsSłaba sesja na GPW w obliczu kolejnych restrykcjiPodczas gdy w Europie Zachodniej dominowały dziś wzrosty, akcje notowane na GPW w Warszawie jedynie pogłębiały spadki. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w nowych restrykcjach wprowadzonych przez rząd.

Zachodnie rynki zyskują, GPW traci przez koronawirusa

Rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa nie pozostaje bez znaczenia dla polskiego rynku akcyjnego. Wprowadzone dziś nowe restrykcje (a konkretnie ustanowienie strefy żółtej w całej Polsce) negatywnie wpływają na najbardziej wrażliwe sektory. Bardzo słabo wypadł sektor turystyczny i restauracyjny. AmRest stracił 5,94% natomiast Rainbow Tours zakończył sesję 5,15% niżej. Nie najgorzej poradziła sobie Agora, choć kina też zostaną dotknięte nowymi ograniczeniami. Istotnie zniżkowały spółki z branży utilities (jak PGE czy Tauron). Pomimo zapewnień, że kolejnego lockdownu nie będzie, mocno tracił przemysł.

Z drugiej strony, chętnie kupowane dziś były tzw. spółki covidowe, jak chociażby Biomed-Lublin czy Mercator Medical. Popytu nie zabrakło też w przypadku branży gamingowej – CD Projekt był dziś jedną z dwóch spółek z indeksu WIG20, które zakończyły dzień na plusie. Drugie miejsce przypadło Orange Polska, natomiast Cyfrowy Polsat i Play uplasowały się na kolejnych pozycjach od góry. Warto wspomnieć jeszcze o przedstawicielach szeroko pojętej branży ochrony zdrowia, jak chociażby Neuca funkcjonująca na rynku hurtu aptecznego, która również zaliczyła wzrostową sesję. Wyraźnie widać zatem obawy związane z dalszym tokiem pandemii, co w dobry sposób odzwierciedla sentyment wśród inwestorów – zyskujący gaming, telekomunikacja, spółki “covidowe” i ochrona zdrowia.

Indeks WIG20 stracił na koniec dnia 0,96%, mWIG40 zniżkował o 1,04%, natomiast sWIG80 zakończył dzień 0,22% niżej.

Łukasz Pachucki

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here