Naga MarketsW środę wenezuelskie miasta opanowała fala zmasowanych protestów przeciwko rządom Nicolasa Maduro. Prezydent uznał działania opozycji za zamach stanu, odpowiadając stanowczo przy pomocy wojska, które wyraziło pełne poparcie dla jego władzy. Bilans: co najmniej 13 ofiar. Lider opozycjonistów – przewodniczący Walnego Zgromadzenia (odpowiednik parlamentu) Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, zyskując poparcie wielu światowych przywódców, m.in. Kanady, Brazylii, Argentyny, Chile, ale przede wszystkim: Stanów Zjednoczonych. Sprzeciw wyraziły m.in. Rosja, Turcja i Chiny, które nadal traktują Nicolasa Maduro jako jedyną głowę państwa. 


W całej sprawie najbardziej istotne wydaje się „błogosławieństwo” Białego Domu, który intensywnie wspiera Juana Guaido. Donald Trump w swoim komunikacie unikał jak na razie stanowczych deklaracji, ale dodał, że „nie przewiduje na razie niczego, ale wszystkie opcje są na stole” – odpowiadając dziennikarzom na pytanie czy USA planują interwencję militarną. Tymczasem sekretarz stanu Mike Pompeo, oficjalnie wezwał Nicolasa Maduro aby ustąpił z fotelu prezydenta na rzecz Guaido, który jest wyborem Wenezuelczyków. W odpowiedzi N.Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA i dał 72 godziny amerykańskim dyplomatom na opuszczenie kraju – chociaż jak przypuszczają niektórzy eksperci, jeśli Waszyngton nie uznaje już Maduro za prezydenta – powinni oni zostać w kraju. 

Nie jest tajemnicą, że Donald Trump nie darzył nigdy obecnego prezydenta Wenezueli zbytnią sympatią. Już podczas pierwszych rozmów telefonicznych z przywódcami krajów latynoamerykańskich po objęciu urzędu, Trump wielokrotnie i konsekwentnie mówił o potrzebie przywrócenia demokracji w Wenezueli. Można zarzucić prezydentowi niekonsekwencję, ponieważ niechęć do autorytarnej władzy w Caracas nie przeszkadza mu się ciepło wypowiadać o rządach w Arabii Saudyjskiej, Egipcie czy Rosji. Gazeta Politico wskazuje nawet, że Wenezuela stała się głównym spoiwem nienawidzących socjalizmu Republikanów.

Prawdopodobnym scenariuszem jest wprowadzenie sankcji obejmujących przede wszystkim handel ropą naftową, co byłoby zabójcze dla Wenezueli – ale też kłopotliwe dla Stanów Zjednoczonych. W ostatnim czasie, administracja Trumpa wielokrotnie rozważała możliwość zawieszenia importu wenezuelskiej ropy, która stanowi ok. 6% kupowanej zza granicy ilości czarnego złota przez USA.

10-ciu największych dostawców ropy do USA w 2017 roku. Wenezuela zajęła 4 miejsce. Źródło- oilprice.com
10-ciu największych dostawców ropy do USA w 2017 roku. Wenezuela zajęła 4 miejsce. Źródło- oilprice.com

Problem w tym, że część amerykańskich rafinerii na wybrzeżu Zatoki Perskiej nadal importuje ciężką kwaśną ropę naftową z Wenezueli, a ilości te nie są łatwo zastępowane przez ropę z Teksasu, która jest lekka i słodka. Co więcej, redukcja produkcji OPEC+ powoduje wycofywanie cięższych gatunków z rynku, co jeszcze bardziej komplikuje globalną strukturę dostaw. Sankcje nałożone na wenezuelską ropę naftową spowodowałyby, że rafinerie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych, które są przystosowanie do przerobu ciężkiej ropy naftowej, nie będą miały do niej takiego samego dostępu.

Problemy wewnętrzne Wenezueli mogą doprowadzić do dalszych, gwałtownych przerw w dostawach. Barclays szacuje, że produkcja w 2019 roku zmniejszy się o ponad 20% w porównaniu do poprzedniego roku, czyli o 350 tysięcy baryłek. Powołując się na komentarz banku, nawet znaczne zakłócenia nie doprowadzą jednak do wyraźnego wzrostu cen, ponieważ na rynku nadal jest nadwyżka.

Handel ropą umożliwia broker TMS

Produkcja ropy w Wenezueli. Źródło tradingeconomics.com
Produkcja ropy w Wenezueli. Źródło tradingeconomics.com

Co ciekawe, Wenezuela przewodniczy w tym roku w obradach kartelu OPEC. Przedstawiciel – Manuel Quevedo jest jednocześnie ministrem ds. ropy,  generałem gwardii narodowej i prezesem państwowego koncernu PDVSA. Rosyjski minister, Alexander Novak – zapytany czy nasilenie kryzysu politycznego w Wenezueli może doprowadzić do wzrostu cen, uniknął jednoznacznej odpowiedzi. tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here