Naga MarketsBrexit i kurs funtaPrzedświąteczna umowa handlowa między Wielką Brytanią, a UE nie przyniosła funtowi szterlingowi znacznego wzrostu. Funt jest około 7% słabszy w stosunku do euro niż rok temu. Kurs EUR/GBP powraca w tym tygodniu powyżej poziomu 0,900, choć ekonomiści z Rabobanku prognozują, że do końca 2021 r. para spadnie w okolice 0,87.

  • Rynek wycenia zwiększone ryzyko obniżki stóp przez BoE w tym roku
  • Oprócz przeszkód ekonomicznych, polityka może w tym roku wpłynąć negatywnie na GBP
  • Szkocka Partia Narodowa będzie nawoływać do drugiego referendum w sprawie niepodległości
  • Najbliższe miesiące mogą przynieść wiele przeszkód dla funta szterlinga

Kurs EUR/GBP wyniesie na koniec roku 0,87 – Rabobank

Oczekiwania dotyczące znoszenia ograniczeń w Wielkiej Brytanii pozwalają utrzymać optymizm co do drugiej połowy 2021 roku. Jednak nagłówki gazet informujące o ryzyku „podwójnego dna” pojawiają się w związku z pogorszeniem perspektyw na pierwsze miesiące tego roku. Rynek wycenia również zwiększone ryzyko obniżki stóp przez BoE o 10 pb pod koniec tego roku, chociaż być może już na kolejnym posiedzeniu banku 4 lutego uzyskamy dalsze wskazówki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił trzecią blokadę narodową w Anglii, która potrwa do marca. To może sprawić, iż BoE przesunie stopy do ujemnego poziomu w lutym poprzez obniżenie podstawowej stopy procentowej od 0,10% do -0,15%, prognozują analitycy MUFG Banku.

Oprócz przeszkód ekonomicznych, polityka może w tym roku wpłynąć negatywnie na GBP. Jest mało prawdopodobne, aby Brexit odszedł w zapomnienie, ponieważ komentatorzy próbują ocenić początkowy wpływ na gospodarkę i trwają dyskusje na temat aspektów związanych z takimi kwestiami, jak równoważność usług finansowych – napisano w raporcie Rabobanku.

Wybory parlamentarne w Szkocji odbędą się w maju. Sondaże sugerują, że Szkocka Partia Narodowa Sturgeona może osiągnąć ogromny sukces i oczekuje się, że jej manifest będzie nawoływał do drugiego referendum w sprawie niepodległości. W 2016 roku Szkocja zagłosowała za pozostaniem w UE.

Naszym głównym poglądem jest to, że funt może odrobić straty w stosunku do euro w drugiej połowie roku, zgodnie z oczekiwanym odbiciem wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Jednak najbliższe miesiące mogą przynieść wiele przeszkód dla funta. Nasza prognoza na koniec roku dla pary EUR/GBP wynosi 0,87 – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here