Naga MarketsW ostatnich latach rynek Crowdfundingowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, stajać się według niektórych realnym zagrożeniem dla małego rynku NewConnect. Jak wskazuje Paweł Śliwiński (prezes zarządu INC), podczas wykładu Invest Cuffs, w praktyce jednak skuteczny crowdfunding prowadzi do debiutu na rynku NewConnect, ponieważ daje on możliwość dość swobodnego wyjścia z inwestycji (sprzedaży udziałów).

  • Miarą sukcesu Crowdfundingu w Polsce będzie ilość debiutów na NewConnect.
  • Inwestorzy to nie instytucja charytatywna. Oczekują oni zysków oraz możliwości wyjścia z inwestycji w przyszłości.
  • Sama wartość rynku wzrosła z 7,1 mln w 2018 do 76,8 mln zł w 2020.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Crowdfunding to nie dotacja

Crowdfunding jest formą finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Dane przedsięwzięcie finansowane jest przez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpław dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem.

Zobacz również: Jak to się dzieje, że ropa naftowa tanieje a paliwo na stacjach drożeje? Wywiad z Głównym Ekonomistą PKN ORLEN

Zjawisko to zyskuje coraz to większa popularność w Polsce, a dodatkowym paliwem była ku temu „zrzutka” jednego z większych klubów Piłkarskich w Polsce (Wisła Kraków) zorganizowana w 2019. Wtedy to klub ten zebrał łącznie 14 mln zł, a w trakcie zaledwie jednej doby było to aż 4 mln zł. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że są to pieniądze zebranie w celu realizacji jakiegoś zadania (a nie zarobione, spółka niczego nie zarobiła).

– To nie jest dotacja, inwestorzy nie są dawcami środków, którzy potem nie interesują się co się z tymi środkami dzieje. – podkreśla Paweł Śliwiński.

Crowdinvesting to nie to samo co Crowdfunding

Pewnym rozwinięciem idei Crowdfunding jest Crowdinvesting. Umożliwia on zdobywanie kapitału na rozwój danego biznesu poprzez platformę internetową, gdzie inwestorzy stają się jednocześnie udziałowcami lub akcjonariuszami. W tym przypadku można wskazać, że jest to podejście bardziej oficjalne, profesjonalne.

Crowdinvesting to narzędzie dla spółek oraz inwestorów, chodzi nie tylko o pozyskanie kapitału, ale również kolokwialnie mówiąc, aby móc na tym zarobić i mieć możliwości wyjścia z inwestycji w przyszłości. Natomiast crowdfunding jest po prostu internetową zrzutką, której nie należy kojarzyć z inwestycją.- wskazuje Paweł Śliwiński.

invest

Dynamiczny wzrost wartość

Jak przedstawia prezes zarządu INC, rynek internetowego pozyskiwania środków na działalność gospodarczą bardzo dynamicznie się rozwija. Jeszcze w 2018 było to 7,1 mln zł i 9 spółek, podczas gdy w 2019 było to już 34,1 mln zł i aż 42 spółki. Z kolei w 2020 liczby te raz jeszcze dynamicznie wzrosły osiągając odpowiednio 76,8 mln zł i 50 spółek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bezpośrednie porównaniu liczby spółek, które zebrały w takich sposób kapitał, do liczby debiutów na NewConnect nie jest do końca zasadne, ponieważ spółki najpierw przeprowadzają emisję (w IPO), a dopiero potem debiutują. Tak więc liczba podmiotów, które zebrały środki (jako etap oficjalnej drogi na NewConnect) może się różnic od liczby debiutów w danym roku.

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych platform, to numerem jeden jest Crowdconnect.pl, który zebrał w ubiegłym roku 27 mln zł. Na drugim miejscu uplasował się Bessfund z wynikiem 21,4 mln zł, natomiast podium zamyka Crowdway z wynikiem 20,7 mln zł.

Skuteczny crowdfunding prowadzi na NewConnect?

– Miarą sukcesu platform crowdfundingowych będzie liczba debiutów na NewConnect. – możemy przeczytać w trakcie wykładu Invest Cuffs.

Pojawia się jednak pytanie dlaczego? Odpowiedź jest zasadniczo prosta. Inwestorzy, przekazując swój kapitał (poprzez platformy internetowe), liczą na określone korzyści w przyszłości. W chwili dokonywania takiej „zrzutki” ciężko jest stwierdzić, czy spółka stanie się w przyszłości dywidendowym arystokratą, tak więc możliwość wyjścia z tego interesu (zbycia akcji) jest więc często niezmiernie istotna, a jednocześnie ciężko jest znaleźć lepsze miejsce służące do handlowania papierami wartościowymi aniżeli giełda.

Giełda jest systemem zorganizowanym w sensie nie tyle prawnym, ile technologicznym (takie same systemy co główny rynek, te same godziny otwarcia). Na rynku tym spółki muszą również m.in. przedstawiać swoje sprawozdania (raporty), czy też informować akcjonariuszy o ważnych wydarzenia (komunikaty ESPI). Rynek NewConnect ma więc atuty, które sprawiają, że rozwijające się spółki kierują się właśnie w tę stronę.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje giełdowe | cena bitcoina wykres | s&p 500 notowania | jsw notowania forum | notowania ropy forex |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here